Banania fruti i bukurisë/ Shihni 5 përdorime që nuk i dinit – AlpeGossip
Banania fruti i bukurisë/ Shihni 5 përdorime që nuk i dinit

Banania fruti i bukurisë/ Shihni 5 përdorime që nuk i dinit

Si një frut i pasur me fibra dhe të tjera vlera ushqyese, banania është e pranishme në dietën tonë, por ka shumë përfitime edhe për lëkurën. Nëse e përdorni në këto mënyra mund të:

Largoni aknet me lëkurën e bananes. Mjafton që ta aplikoni në lëkurë.

Siguroni një zbutës natyral. Mjafton të shtypni pak banane dhe ta përdorni si maskë fytyre.

Hiqni qeskat poshtë syve. Nëse bëni një maskë dhe e mbani për 10-15 minuta në zonën problematike do të ndjeni qetësim të menjëhershëm.

Scrub trupi. Për lëkurat delikate pak sheqer kaf dhe pak banane do t’iu ndihmojnë të pastroni lëkurën.

Maskë për flokët. Nëse keni flokë të thatë do të ishte perfekte të aplikoni banane tek rrënja