ÇMIMI NOBEL NË FIZIKË PËR 2018/ Njihuni me gruan që fitoi pas 55 vitesh (FOTO) – AlpeGossip
ÇMIMI NOBEL NË FIZIKË PËR 2018/ Njihuni me gruan që fitoi pas 55 vitesh (FOTO)

ÇMIMI NOBEL NË FIZIKË PËR 2018/ Njihuni me gruan që fitoi pas 55 vitesh (FOTO)

Çmimi Nobel i 2018 në Fizikë i është dhënë një gruaje për herë të parë në 55 vjet.

Donna Strickland, nga Kanadaja, është vetëm gruaja e tretë fituesja e çmimit, së bashku me Marie Curie, e cila fitoi në vitin 1903 dhe Maria Goeppert-Mayer, e cila u nderua me çmim në vitin 1963.

Gruaja e fundit për të fituar çmimin e fizikës, fizikantja amerikan i lindur në Gjermani, Maria Goeppert-Mayer, mori çmimin për zbulimet e saj rreth bërthamave të atomeve.

Fizikantia Marie Curie ndau çmimin në 1903 me bashkëshortin e saj Pierre Curie dhe Antoine Henri Becquerel për hulumtimin e tyre në radioaktivitet.

/AlpeNews.al