DIOR/ Retrospektiva e parë e madhe do të hapet në SHBA në nëntor - AlpeGossip
DIOR/ Retrospektiva e parë e madhe do të hapet në SHBA në nëntor

DIOR/ Retrospektiva e parë e madhe do të hapet në SHBA në nëntor

Dior po merr retrospektivën e saj të parë të modës në SHBA dhe po hapet këtë nëntor në Muzeun e Artit në Denver (DAM).

Ekspozita intensive do të nxjerrë në pah historinë e pabesueshme të kuturëve, si dhe listën e saj të drejtuesve artistikë me kalimin e kohës, duke përfshirë Yves-Saint Laurent, John Galliano, Raf Simons dhe tani Maria Grazia Chiuriri. “Dior: Nga Parisi në Botë do të nxjerrë në pah edhe rolin jetik të klientëve të Amerikës Veriore dhe Jugore për të ndihmuar në krijimin e prezencës globale të Dhomës së Dior”, tha muzeu në një deklaratë.

Vizitorët mund të presin të shohin gjithçka, duke përfshirë veshjet e 150 kuturëve, aksesorët, materialet arkivore, skica, videot dhe punimet ikonike të Diorit me fytyrat më të famshme të Hollivudit.

Këtu kemi një kulm që mund të presim nga ekspozita, e cila hap dyert e saj më 19 nëntor në Denver, CO. Biletat nuk janë ende në shitje.