DITA E GRUAS/ Shprehjet e goditura të Meghan Markle që po “tërbojnë” rrjetin (FOTO) – AlpeGossip
DITA E GRUAS/ Shprehjet e goditura të Meghan Markle që po “tërbojnë” rrjetin (FOTO)

DITA E GRUAS/ Shprehjet e goditura të Meghan Markle që po “tërbojnë” rrjetin (FOTO)

Më 8 Mars Meghan Markle ishte pjesë e panelit të “King’s Collage” në Londër ku u fol gjatë për gratë dhe çdo kauzë që lidhet me to. Nga i gjithë ky diskutim   çfarë do të mbahet mend gjatë janë thëniet e princeshës, të cilat aktualisht po pushtojnë rrjetet.

Meghan Markle foli për rëndësinë e zërit të gjithsecilit në lidhje me barazinë gjinore.

Nëse gjërat janë gabim dhe ka mungesë të theksuar drejtësie dhe pabarazie, dikush duhet të thotë diçka- dhe pse të mos jesh ti?

Princesha tha gjithashtu se në rrjete sociale nuk mjafton thjesht lobimi për ndryshim.

Hashtaget nuk mjaftojnë. tha ajo duke shtuar se nuk e përdor kurrë Twitter-in por lexon çdo ditë The Economist.

Për Markle, është e rëndësishme që burrat të bëhen pjesë e lëvizjes feministe.

Ne duhet të jemi feministe globale dhe të përfshimë burrat dhe djemtë në këtë.

Dukesha e Sussex-it, tha midis të tjerave se si bebushi po e trajton atë gjatë shtatzënisë.

Është e lezetshme, kam bërë shaka këto javët e fundit. Kam qenë duke parë një dokumentar në Netflix rreth feminizmit dhe një nga gjërat që ato thoshin për shtatzëninë ishte: I ndjej shkelmimet embrionale të feminizmit. E doja shumë këtë shprehje, prandaj çfarëdo që të jetë, djalë ose vajzë, uroj të jetë ky rasti

Është kaq e rëndësishme që vazhdimisht të kemi njerëz të rinj, duke formuar ide të reja dhe duke gjetur zgjidhje për të gjithë.

Nëse mund të flasim për mënyrën se si barazia gjinore u jep të gjithëve më shumë zgjedhje dhe më shumë opsione, atëherë mund të jetë më gjithëpërfshirës, ​​globalisht.