DJERSINI NË MËNYRË JO NORMALE? Ka disa mënyra se si mund të SHPËTONI nga këto njolla – AlpeGossip
DJERSINI NË MËNYRË JO NORMALE? Ka disa mënyra se si mund të SHPËTONI nga këto njolla

DJERSINI NË MËNYRË JO NORMALE? Ka disa mënyra se si mund të SHPËTONI nga këto njolla

Kur jeni në palestër është mëse normale që të djersiteni dhe bluza juaj të bëhet me njolla të mëdha djerse, por kur kjo gjë ndodh në një ditë normale kur as nuk jeni duke nxituar atëherë mund të ketë diçka që nuk shkon me trupin tuaj. Djersa, në vetvete, nuk është gjë e keqe. Është një proces krejtësisht normal që ndihmon në rregullimin e temperaturës bazë të trupit.

Nëse jeni jashtë në një ditë me diell atëherë trupi juaj lëshon djersë ose kjo mudn të ndodhë dhe nga stresi. Nervat gjithashtu mund të shkaktojnë prodhimin e djersës, prandaj mund të ndodhë diçka e tillë përpara një interviste pune.

Njerëz të ndryshëm djersin në sasi të ndryshme, në varësi të ADN-së së tyre. “Gjenet tuaja përcaktojnë sa gjëndra djerse ju keni. Shumica e njerëzve kanë midis dy dhe katër milionë “, thotë Dr. Jaliman. Të keni më shumë gjëndra djerse nuk do të thotë që do të djersini në çdo moment; ka njerëz me më pak gjëndra djerse, të cilët mund të prodhojnë po aq lagështirë.

Arsyet për këtë djersë dhe shenja të tepruara mund të jenë:

Mjekimi: Disa ilaçe, duke përfshirë disa antibiotikë, disa medikamente të presionit të gjakut, disa ilaçe psikiatrike mund t’ju shkaktojnë këtë djersë të madhe.

Tiroide Hiperaktive: Nëse kjo gjëndër e vogël në qafën tuaj prodhon nivele të larta të thyroxinës së hormoneve, metabolizmi juaj fillon të prodhojë më shumë djersë.

Një sëmundje kronike: Sëmundja e zemrës dhe e mushkërive dhe disa lloje të kancerit gjithashtu mund të jenë një shkak, raporton Klinika Mayo, por Dr. Jaliman vë në dukje se nëse njëra prej këtyre kushteve po shkakton djersitje të tepruar, ka më shumë gjasa të vëreje simptoma të tjera të para.

Ka disa mënyra për të evituar kët problem:

Ndrysho dietën tënde. Nëse hani shumë ushqime të skuqura apo me pjesë të djegura duhet të ndaloni  thotë Dr. Jaliman. Gjithashtu ushqimet pikante përmbajnë capsaicin, një përbërës që stimulon receptorët nervor që mashtrojnë sistemin tuaj nervor në të menduarit dhe ju bëjnë të ndiheni të nxehtë.

Përdorni antidjersën e duhur. Kërkoni për një që përmban alumin, që zvogëlon lagështinë duke bllokuar kanalet tuaja të djersitjes, thotë Dr. Jaliman. Nëse markat e dyqaneve nuk ju mbajnë të thatë, dermatologu juaj mund të përshkruajë një formulë më të fortë me më shumë alumini.

Mendoni për medikamente kundër ankthit. Nëse djersa juaj e tepërt shkaktohet nga nervozizmi, bllokuesit beta dhe medikamentet e tjera anti-ankth mund të ulin pulsin tuaj dhe t’ju ndihmojnë të qëndroni të qetë, thotë Dr Jaliman. Dhe kur ju jeni të relaksuar, ju jeni më pak të ngjarë të ndiheni të mbingarkuar.