Dy frutat verore që ju ndihmojnë të bini nga pesha – AlpeGossip
Dy frutat verore që ju ndihmojnë të bini nga pesha

Dy frutat verore që ju ndihmojnë të bini nga pesha

Dëshironi të humbni peshë në mënyrë të shëndetshme? Ky “smoothie” i bërë nga pjepri dhe kivi mund të jetë i dobishëm nëse konsumohet çdo ditë, pasi djeg yndyrën dhe kështu ju do të mund të përfitoni nga efekti diuretik i tij.

Ja si ta përgatisni:

Përbërësit:

 • 1 filxhan pjepër i prerë në kuba (150 gr)
 • 1 mollë jeshile
 • 1 kivi i qëruar dhe i copëtuar
 • 5 lugë lëng limoni
 • 1 lugë gjelle mjaltë (25 g)
 • 1 gotë ujë (200 ml)

Përgatitja:

 • Kjo pije është shumë e lehtë për t’u përgatitur. Gjëja më e rëndësishme është që të gjeni fruta organike. Vetëm në këtë mënyrë do të përfitoni nga efektet e tyre.
 • Shmangni blerjen e kivit dhe pjeprit shumë të pjekur, përndryshe niveli i sheqerit nga këto fruta mund të jetë tepër i lartë dhe do të na sjellë më shumë dëm sesa dobi.
 • Prisni në kuba 150 gramë pjepër. Qëroni kivin dhe e prisni në feta të holla.
 • Më pas qëroni mollën, i hiqni farat dhe e prisni në katër pjesë.
 • Në “smoothie”-n tuaj me pjepër dhe kivi shtoni edhe pak lëng limoni, në mënyrë që të forcojë edhe më shumë nivelet e vitaminës C.
 • Merrni blenderin: hidhni gotën e ujit, pjeprin, mollën, kivin, limonin dhe mjaltin.
 • Një “smoothie” shumë i mirë për t’u pirë në mëngjes. Nëse dëshironi mund të shtoni edhe pak kube akulli.