E DINIT? Farat e lulediellit ulin shtypjen e lartë të gjakut – AlpeGossip
E DINIT? Farat e lulediellit ulin shtypjen e lartë të gjakut

E DINIT? Farat e lulediellit ulin shtypjen e lartë të gjakut

Farat e lulediellit kanë shumë benefite për shëndetin e njeriut.
Kjo pasi ato përmbajnë enzime dhe acide të cilat kanë efekt pozitiv.

Kështu konsumimi i farave të zeza ulë presionin e lartë të gjakut dhe ju mbron nga sëmundjet e zemrës.

Sipas Health Line një studim 3 javor që iu është bërë grave me diabetin e tipit 2 rezultoi me ulje të shtypjes së gjakut, pasi ato çdo ditë kanë ngrënë rreth 30 gram fara të zeza.