E TMERRSHME/ Mësuesi harron llambën UV ndezur, digjen 40 nxënës (VIDEO) - AlpeGossip
E TMERRSHME/ Mësuesi harron llambën UV ndezur, digjen 40 nxënës (VIDEO)

E TMERRSHME/ Mësuesi harron llambën UV ndezur, digjen 40 nxënës (VIDEO)

Rreth 40 fëmijë të shkollave fillore kineze pësuan djegie dhe dëmtime të rënda në sy, fytyrë dhe qafë pasi një mësues harroi të fikte një llambë UV të dezinfektimit.

Nxënësit në një shkollë fillore në Tianjin, rreth 30 minuta jashtë Pekinit, kaluan gjithë ditën nën dritat ultravjollcë të hënën.

Atë mbrëmje fëmijët ndjenin efektin dëmtues të ekspozimit ndaj rrezeve UV dhe rreth 36 nga 48 nxënës përfunduan në dhomat e urgjencës.

Shumica e fëmijëve kishin dhimbje intensive të syrit, të përziera dhe vjellje, ndërsa pjesët e hapura të trupit – fytyrës dhe qafës – u dogjën rëndë.

Një video u shfaq në internet duke treguar një grup prindërish që përballeshin emocionalisht me personelin në shkollë.