I KISHIT VËNË RE? Ja efektet e çuditshme anësore pasi keni bërë seks – AlpeGossip
I KISHIT VËNË RE? Ja efektet e çuditshme anësore pasi keni bërë seks

I KISHIT VËNË RE? Ja efektet e çuditshme anësore pasi keni bërë seks

Të bësh dashuri me partnerin është gjëja më normale në botë. Në ato momente ne jemi të përqendruar në ndjenjat tona, në atë që ndiejmë, mbi veten dhe mbi të. Ne ndjejmë kënaqësi dhe truri ynë fokusohet në procesin, duke injoruar gjithçka tjetër. Pak njerëz, megjithatë, e dinë se cilat janë efektet anësore të marrëdhënieve intime.

Dhe në qoftë se më herët, në një tjetër artikull kemi biseduar se çfarë ndodh me trupin tonë nëse ne nuk bëjmë dashuri për një kohë të gjatë, tani ne duam të flasim për atë që ndodh me trupin tuaj kur ju bëni dashuri: Këtu janë 7 efekte efekte anësore të të bërit dashuri.

Ju ndiheni më pak të shqetësuar/ Le të fillojmë me lajmin e mirë. Studime të shumta tregojnë se duke bërë dashuri redukton stresin dhe ankthin, sepse procesi lëshon një sasi të madhe të hormoneve dhe rrit rritjen e qelizave në hippocampus, e cila është pjesë e trurit që ndihmon në rregullimin e stresit.

Ndonjëherë mund të ndiheni të trishtuar menjëherë pas marrëdhënies/ Mund të mendojmë se pas aktit të jemi më mirë me gjendjen shpirtërore. Presim të ndihemi euforik. Por ndonjëherë ju mund të keni vënë re se ju ndjeni të kundërtën dhe se jeni shumë të trishtuar.

Kjo është një simptomë e njohur si “post disphoria”, e cila në thelb nënkupton “ndjenjë depresive ose zbrazësie pas kryerjes së seksit”. Ana pozitive e kësaj, unë mendoj, është se ajo është mjaft e zakonshme (46% e grave thanë se kanë provuar këtë ndjenjë të paktën një herë në vit) dhe kjo nuk do të thotë se ata kanë bërë një gabim, ose se ata janë frikësuar se do të braktisen.

Shkencëtarët ia atribuojnë këtë faktit që hormonet ju bëjnë të ndiheni mirë gjatë marrëdhënies … por sapo të përfundoni, ato kanë një rënie të mprehtë.

Nuhatja përmirësohet shumë. A keni vënë re ndonjëherë se nuhatja juaj përmirësohet pas dashurisë?

A keni ndjerë ndonjëherë dhimbje barku pasi keni bërë dashuri? E di se ju nuk jeni vetëm … gjatë momenteve intime trupi juaj liron oxytocin, një hormon që shkakton tkurrjen e mitrës, të cilat mund të bëjnë të ndjeheni sikur keni dhimbje në stomak pas aktit. Zakonisht kjo dhimbje nuk është asgjë për t’u shqetësuar, veçanërisht nëse ndodh vetëm një herë në një kohë.

Rrit volumin e gjirit/ Sipas disa studimeve, gjinjtë e shumicës së grave rritin vëllimin e tyre gjatë marrëdhënieve intime nga 20 në 25%.

Ndjeni nevojën për të qarë … dhe ju duhet të shkoni në banjë! Po, ju do të ndjeni nevojën për të shkuar në banjo pas dashurisë.

Pjesët e tua private zgjerohen/ Përveç ënjtjes së gjirit, madje edhe pjesët tuaja private do të rrisin volumin e tyre pas dashurisë. Kjo për shkak se gjaku rrjedh më intensivisht në atë zonë dhe kjo bën që dy të tretat e sipërme të “fluturës” tuaj të zgjerohen. Dhe, siç ndodh me gjinjtë, kjo gjithashtu do të kthehet në madhësinë normale menjëherë pas seksit.