Janet Jackson gruaja e parë me ngjyrë që fiton Çmimin Ikonë në Billboard (VIDEO) – AlpeGossip
Janet Jackson gruaja e parë me ngjyrë që fiton Çmimin Ikonë në Billboard (VIDEO)

Janet Jackson gruaja e parë me ngjyrë që fiton Çmimin Ikonë në Billboard (VIDEO)

Janet Jackson është femra e parë me ngjyrë që ka fituar Çmimi Ikonë në Billboard.

Motra e Michael Jackson mbajti një fjalim për lëvizjen #MeToo pasi doli në skenën e Billboard Music Award mbrëmjen e së dielës, për të marrë çmimin.

“Unë besoj se, për të gjitha sfidat tona, jetojmë në një moment të lavdishëm në histori. Më në fund, gratë e kanë bërë të qartë se nuk do të kontrollohen, manipulohen apo abuzohen. Unë mbështes femrat dhe meshkujt që janë të zemëruar nga diskriminimi,”-tha ajo.

Këngëtarja, albumi i vitit 1986 ‘Control’, i së cilës trajton tema të feminizmit, ka kënduar edhe më parë për abuzimin në famije si “What About” dhe “Lessons Learned”.

52-vjeçarja është e para grua me ngjyrë që merr Çmimin Ikonë, siç theksoi edhe Bruno Mars ndërsa e mirëpriti në skenë.

Këngëtarja performoi një përzierje të tre këngëve të saj Nasty, If dhe Throb. Kjo ishte performanca e saj e parë televizive në SHBA pas 9 vitesh.

Ajo është një nga artistët më të suksesshëm të të gjitha kohërave në SHBA.