KONKURENCË E FORTË/ “Brit Awards” vë përballë Dua Lipën dhe Rita Orën – AlpeGossip
KONKURENCË E FORTË/ “Brit Awards” vë përballë Dua Lipën dhe Rita Orën

KONKURENCË E FORTË/ “Brit Awards” vë përballë Dua Lipën dhe Rita Orën

Dy këngëtaret me origjinë shqiptare Dua Lipa dhe Rita Ora janë vënë përballë në Brit Awards.

Dua dhe Rita konkurrojnë me njëra-tjetrën në të njëjtën kategori ‘British Video’ me dy këngë.

Ora është nominuar me këngën ‘For You’ në bashkëpunim me Liam Payne dhe me ‘Let Me Love You’.

Ndërsa Lipa me këngët ‘One Kiss’ në bashkëpunim me Calvin Harris dhe ‘IDGAF’.

Ceremonia e ‘Brit Award 2019’ do të mbahet më 20 shkurt në O2 Arena të Londrës.

Dua Lipa ka sunduar listën me 4 nominime në Brit Awards

Shikoni listën e plotë të të nominuarve:

British album of the year

 • The 1975 – A Brief Inquiry Into Online Relationships
 • Anne-Marie – Speak Your Mind
 • Florence + The Machine – High As Hope
 • George Ezra – Staying At Tamara’s
 • Jorja Smith – Lost & Found

British female solo artist

 • Anne-Marie
 • Florence + The Machine
 • Jess Glynne
 • Jorja Smith
 • Lily Allen

British male solo artist

 • Aphex Twin
 • Craig David
 • George Ezra
 • Giggs
 • Sam Smith

British group

 • The 1975
 • Arctic Monkeys
 • Gorillaz
 • Little Mix
 • Years & Years

British breakthrough act

 • Ella Mai
 • Idles
 • Jorja Smith
 • Mabel
 • Tom Walker

Critics’ choice

 • Sam Fender
 • Lewis Capaldi
 • Mahalia

British single

 • Anne-Marie – 2002
 • Calvin Harris and Dua Lipa – One Kiss
 • Clean Bandit ft Demi Lovato – Solo
 • Dua Lipa – IDGAF
 • George Ezra – Shotgun
 • Jess Glynne – I’ll Be There
 • RAMZ – Barking
 • Rudimental – These Days
 • Siagla and Paloma Faith – Lullaby
 • Tom Walker – Leave A Light On

British video

 • Anne-Marie – 2002
 • Calvin Harris and Dua Lipa – One Kiss
 • Clean Bandit ft Demi Lovato – Solo
 • Dua Lipa – IDGAF
 • Jax Jones ft Ina Wroldsen – Breathe
 • Jonas Blue ft Jack & Jack – Rise
 • Liam Payne and Rita Ora – For You
 • Little Mix ft Nicki Minaj – Woman Like Me
 • Rita Ora – Let Me Love You
 • Rudimental – These Days

International male solo artist

 • Drake
 • Eminem
 • Kamasi Washington
 • Shawn Mendes
 • Travis Scott

International female solo artist

 • Ariana Grande
 • Camila Cabello
 • Cardi B
 • Christine & The Queens
 • Janelle Monae

International group

 • Brockhampton
 • The Carters
 • First Aid Kit
 • Nile Rodgers & Chic
 • Twenty One Pilots

Brits Global Success Award

 • TBC

British producer of the year

 • TBC