KUJDES/ 5 ushqime që nuk duhet t’i konsumoni asnjëherë në orët e vona të natës – AlpeGossip
KUJDES/ 5 ushqime që nuk duhet t’i konsumoni asnjëherë në orët e vona të natës

KUJDES/ 5 ushqime që nuk duhet t’i konsumoni asnjëherë në orët e vona të natës

Të gjithë e dimë shumë mirë se konsumimi i ushqimeve në orët e vona të natës ndikon drejtpërdrejtë në shtimin në peshë. Megjithatë ndonjëherë e kemi shumë të vështirë t’i rezistojmë tundimit për të konsumuar diçka që na shijon. Gjithsesi këto tundme duhen shmangur për hir të shëndetit dhe ka një sërë ushqimesh që nuk duhet t’i konsumoni për asnjë arsye në orët e vona të natës. Më poshtë do të gjeni një listë më 5 ushqimet e dëmshme të përgatitur nga ‘Times of India’.

Patatet e skuqura dhe patatinat
Patatet e skuqura dhe patatinat përmbajnë shumë yndyrë, e cila do t’ju shkaktojë probleme të shumta me tretjen dhe refluks të stomakut.

Akullore
Edhe akulloret kanë në përmbajtje të tyre yndyrë, e cila ndikon në mos tretje dhe aciditet në stomak.

Pica
Tregohuni të kujdesshëm përpara se të porosisni një picë, sepse duhet të kujtoni që kanë yndyrë dhe ndikon direkt në shtimin në peshë.

Drithëra
Një tas më drithëra në darkë duket ushqim shumë i shëndetshëm, por në fakt ato përmbajnë shumë sheqer, që do ndikojë menjëherë në nivelin e glukozës dhe në gjumë.

Çokollata
Çokollatat përmbajnë kafeinë dhe mund t’ju lënë gjithë natën zgjuar.