Kujdes! Këto gjëra dëmtojnë shëndetin e fëmijës tuaj! – AlpeGossip
Kujdes! Këto gjëra dëmtojnë shëndetin e fëmijës tuaj!

Kujdes! Këto gjëra dëmtojnë shëndetin e fëmijës tuaj!

Fëmijëria është periudha më e bukur e jetës dhe prindërit bëjnë çdo gjë, vetëm për të buzëqeshur fëmijët e tyre. Por ndonjëherë është vështirë ta realizosh këtë.

AlpeNews.al sjell për ju disa gjëra që duhet të bëni për t’u kujdesur më mirë për fëmijën tuaj.

1- Shmangni karrocat me rrota!

Efektet negative të tyre janë ma të larta se ato pozitive. Ok! Ju i lini fëmijët aty për të bërë punët, drekën darkën etj, por kjo është gabuar! Karrocat dëmtojnë shtyllën kurrizore të fëmijës suaj. Deformojnë kockat dhe këmbët.

2- Mos e ushqeni me amita ose lëng frutash nga dyqani.

Ne e dimë që ju do bënit çdo gjë, vetëm për t’u kujdesur për fëmijën tuaj. Një nder to është edhe fakti se, ju nuk duhet ta ushqeni fëmijën me amita ose lëng frutash të blerë në dyqan. Më mirë shtrydheni vetë në shtëpi. Merrni disa mollë, karota, dardha etj, shtrydhini dhe lëngu do të jetë më i shëndetshëm.

3- Lodrat

Fëmijët luajnë shumë me lodra. Ju duhet t’i shmangni plotësisht lodrat me ngjyrë të shndritshme.

Ngjyrat e zjarrta, tingujt që ato lëshojnë dhe shumë detaje të tjera ndikojnë negativisht në shëndetin e fëmijës.

Ata ndihen vazhdimisht të frikësuar, madje studimet tregojnë se shkaktojnë edhe depresion.

Dritare.net ju sugjeron të zgjidhni lodrat me ngjyrë natyrale dhe material prej druri ose lecke.

4- Mos i vishni trashë fëmijët kur i vini të flenë gjumë.

Studimet tregojnë se, temperatura e fëmijës së vogël ndryshon vazhdimisht dhe është shumë e vështirë të stabilizohet. Dritare.net ju sugjeron që, kur e vini të flejë në darkë vishini thjeshtë një bluze të hollë dhe mbulojeni me një batanije të hollë. Nxehtësia e lartë te fëmijët, ul imunitetin dhe i bën ata lehtësisht të prekshëm ndaj sëmundjeve.

5- Rripi i sigurimit

Femrat shtatzëna gjithmonë gabojnë kur vendosin rripin e sigurimit në makinë.

Mbajtja e rripit të sigurimit mbi bark e dëmton shumë fëmijën tuaj. Dritare.net ju sugjeron ta vendosni poshtë barkut kështu jo vetëm që do mbroni fëmijën tuaj, por dhe vetë do ndiheni më rehat.