“KUR SUNDUESIT GRINDEN”/ Vepra “MISTER” që do sjellë Ismail Kadare në “Panairin e Librit” – AlpeGossip
“KUR SUNDUESIT GRINDEN”/ Vepra “MISTER” që do sjellë Ismail Kadare në “Panairin e Librit”

“KUR SUNDUESIT GRINDEN”/ Vepra “MISTER” që do sjellë Ismail Kadare në “Panairin e Librit”

Ismail Kadare konsiderohet nga disa si një nga shkrimtarët dhe intelektualët më të shquar evropianë të shekullit të 20-të.

Në një intervistë të dhënë në dhjetor 2016 gruaja e shkrimtarit Helena Kadare njoftoi se Kadare po shkruante një libër mbi Pasternakun.

Në korrik 2018 botuesi shqiptar i Kadaresë, pasi hodhi poshtë një lajm të rremë se Kadare ishte shtruar në spital, njoftoi se në nëntor të atij viti do të botohej libri i tij më i ri me titull “Kur sunduesit grinden”.

Spekulimet moren fund pas u zbulua se prej dy vitesh ai po përgatit veprën “Kur sunduesitn grinden” i cili do të promovohet në 14 nëntor  në edicionin e 21-të të “Panairit të Librit”.

Shtëpia botuese Onufri me anë të një postimi ka publikuar një foto të shkrimitarit ku ka vërtetur të gjtiha lajmet që janë përfolur.

Kadare duke rishikuar faqet e fundit të tij të ri”: shkruan krah fotos shtëpisa botuese.

Akoma vetë Kadare nuk ka zbuluar detaje nga vepra e re por prej dy muajsh në mediat online është zbuluar se ky libër përfshin historine shkrimtarëve të mëdhenj që iu kanë mbijetuar diktaturave.

Përgatiti:AlpeNews.al