LAJM I KEQ/ Ja çfarë shkakton konsumimi i mjaltit në mëngjes – AlpeGossip
LAJM I KEQ/ Ja çfarë shkakton konsumimi i mjaltit në mëngjes

LAJM I KEQ/ Ja çfarë shkakton konsumimi i mjaltit në mëngjes

Ekspertët e shëndetësisë janë përpjekur të sugjerojnë alternativa, dhe mjalti ka qenë më kryesorja mes tyre.

Ndërsa obeziteti vazhdon të dëmtojë SHBA-të (dhe pjesën më të madhe të botës), sheqeri është identifikuar gati tashmë si epidemi.

Sheqeri absorbohet shpejt në qarkullimin e gjakut dhe konsiderohet si kalori boshe.

Neve na u rekomandohet të konsumojmë rreth shtatë lugë çaji sheqer në ditë.

Ekspertët e shëndetësisë janë përpjekur të sugjerojnë alternativa, dhe mjalti ka qenë më kryesorja mes tyre.

Mjalti është në të vërtetë më i ëmbël se sheqeri, që do të thotë, në teori se konsumimi i mjaltit në sasi të madhe mund të sjellë dëme në shëndetin tuaj.

Përveç të tjerave, konsumimi i mjaltit që në mëngjes mund të shkaktojë një disbalancim, duke ditur se si pasojë e gjumit, nivelet e sheqerit bien në mënyrë drastike.

Megjithatë, shkencëtarët asnjëherë nuk kanë mohuar në lidhje me dobitë që sjell ky ushqim natyral.