“LAMTUMIRË” MIGRENËS/ Kjo është përzierja që do bëjë mrekulli në trupin tuaj – AlpeGossip
“LAMTUMIRË” MIGRENËS/ Kjo është përzierja që do bëjë mrekulli në trupin tuaj

“LAMTUMIRË” MIGRENËS/ Kjo është përzierja që do bëjë mrekulli në trupin tuaj

Për të shpëtuar njëherë e mirë nga dhimbja e migrenës, që shqetëson një numër gjithnjë e më të lartë qytetarësh, do t’ju duhet:

Një gotë me ujë 250ml

¼ lugë çaji Kripë himalaje

2 lugë lëng limoni

1 lugë çaji mjaltë të papërpunuar (opsionale)

Përzieni të dy përbërësit në ujë derisa kripa të shpërbëhet. Pijeni, dhe më pas pini një gotë ujë.  Për gjysmë ore , pini një gotë ujë çdo 10 minuta dhe shtrihuni. Migrena juaj do të zhduket. Nëse jo, përsëritni dhe pini një gotë kripë dhe lëng limoni me ujë dhe shtrihuni.

Për të ndaluar një migrenë duhet të siguroheni se jeni të hidratuar dhe kripa është zgjidhja. Siç mund ta dini, kripë mban ujë. Kjo është arsyeja pse kur hani ushqime që janë tepër të kripura, ju ndiheni të etur dhe doni të pini shumë ujë. Kripa mund të mbajë ujë shumë herë më shumë se sa pesha e vet.

Sidoqoftë, pirja e llojit të duhur të pijeve (kryesisht lëngje të freskëta ) që janë të pasura me kalium mund të ndihmojnë për të rregulluar këtë çekuilibër. Lëngjet e frutave dhe perimet janë të pasura me këtë mineral, kalium.