“MËNGJESI IDEAL”/ Mjafton vetëm ky përbërës për të hequr disa kalori – AlpeGossip
“MËNGJESI IDEAL”/ Mjafton vetëm ky përbërës për të hequr disa kalori

“MËNGJESI IDEAL”/ Mjafton vetëm ky përbërës për të hequr disa kalori

Studiuesit dhe dietologët pajtohen se fillimi i ditës me këtë ushqim, i shoqëruar me disa ushqyes të tjerë, është mënyra më e mirë për të filluar ditën tuaj. Nuk është sekret se mëngjesi është ushqimi më i rëndësishëm – veçanërisht nëse jeni të kujdesshëm për peshën tuaj. Por jo të gjitha mëngjeset janë krijuar të barabarta.

Ekspertët rekomandojnë që çdo ditë ta filloni me një përzierje të shëndetshme të proteinave, yndyrave, karbohidrateve, fibrave dhe ushqimeve anti-inflamatore.  Studimet tregojnë, se një burim i proteinave mund të jetë ideali për humbje peshe. Nëse hani ushqime që përfshijnë vezët keni 65% më shumë mundësi për të humbur peshë më shpejt dhe studimet e tjera tregojnë se vezët mund të stabilizojnë sheqerin në gjak dhe të shtypin urinë.

Për një mëngjes të shëndetshëm, Alyssa Pike, RD, Menaxhere e Komunikimeve në një revistë për të ngrënit shëndetshëm  , thotë se njerëzit duhet të përqendrohen në ushqime me proteina dhe fibra, sepse ato mund t’ju ndihmojnë të ndiheni më të plotë.  Kjo ndjenjë ngopje pas mëngjesit ndihmon në uljen e kalorive gjatë ditës.

Përveç studimit mbi humbjen e peshës, duke e bërë vezën një element kryesor në ushqimin tuaj në mëngjes është një ide e mirë sepse është një burim i kënaqshëm proteinash, sipas Dr. Apovian. Ka 180 kalori për dy vezë dhe shtatë gramë proteina secila, vezët – së bashku me fruta, kos, dhe manaferrat – janë një mëngjes ideal. Për të mos përmendur që vezët përmbajnë vitamina si B12, riboflavin, selen dhe vitaminë A. Ato janë gjithashtu të lira dhe të lehtë për t’u përgatitur.