MËSOJENI TANI/ A mundet kafeja të kurojë dhimbjen e kokës? – AlpeGossip
MËSOJENI TANI/ A mundet kafeja të kurojë dhimbjen e kokës?

MËSOJENI TANI/ A mundet kafeja të kurojë dhimbjen e kokës?

Dhimbja e kokës dhe migrena mund të shkatërrojnë të gjithë ditën duke e bërë gjithçka të pamundur. Ka shumë njerëz që besojnë se kafeja mund t’i shpëtojë dhe drejtohen tek ajo sapo ndjejnë dhimbje të forta. Por a mundet vërtetë kafeja ta kurojë dhimbjen e kokës?

Sipas mjekëve mund t’ju duket sikur kafeja ju qetëson, por në fakt ajo mund ta përkeqësojë gjithçka. Kjo varet nga intensiteti i kafeinës që konsumon një person.

Si fillim duhet të dini që dhimbja e kokës shkaktohet nga presioni i lartë që shkakton qarkullimi i gjakut në tru. Kafeina e detyron presionin të bjerë duke ulur kontraktimin e muskujve dhe qetësuar zonën ku krijohet dhimbja. Nëse pini shumë kafe dhimbja do shtohet pasi të njëjtët muskuj mund të nxiten për të punuar më shumë seç duhet