MËSOJENI TANI/ Ja përse duhet t’i përdorim vajrat esencialë – AlpeGossip
MËSOJENI TANI/ Ja përse duhet t’i përdorim vajrat esencialë

MËSOJENI TANI/ Ja përse duhet t’i përdorim vajrat esencialë

Fatkeqësisht për disa prej nesh, puçrrat thjesht nuk largohen pasi të hyjmë në moshën e rritur. Dhe ndërsa ka shumë opsione kimike atje, ato kanë tendencë të kenë efekte anësore të ashpra për lëkurën dhe shëndetin në përgjithësi.

Përdorni vajin esencial: një alternative natyrore për problemet tona të lëkurës! Vajrat thelbësorë do të ju japin të gjitha përfitimet e ilaçeve kimike pa efektet anësore!

Atëherë, cilat janë vajrat esencialë më të mirë për puçrrat? Cilat janë llojet e ndryshme të vajrave atje dhe si mund të trajtojnë aknet? Le të hedhim një vështrim në disa nga vajrat thelbësorë më të njohur për puçrrat.

Çka janë vajrat esencial?

Vajrat esencial nxirren nga bimët – nga rrënjët, gjethet, lulet dhe madje edhe frutat! Shumë vajra esencialë erë mjaft të këndshme dhe kanë përfitime shëndetësore kur thithen, e njohur si aromaterapi. Sidoqoftë, ka mënyra të tjera për t’i përdorur ato!

Si funksionojnë vajrat esencial?

Ekzistojnë dy mënyra kryesore për të përdorur vajra esencialë: duke thithur aromën e tyre ose duke i fërkuar ato në lëkurën tuaj. Kur thithni aromën e vajrave esenciale, thuhet se ndërveproni me sistemin tuaj limbik, i cili ndikon në emocionet, kujtesën dhe madje motivimin tuaj! Kjo është arsyeja pse njerëzit kthehen në vajra esencialë për tu qetësuar!

Woman smelling essential oil out of a blue bottle

Cilat vajra thelbësorë janë të mirë për puçrrat?

Para se të filloni të fërkoni të gjitha llojet e vajrave në puçrrat tuaja, duhet të dini se me çfarë keni punë! A keni koka të zeza apo të bardha, apo pustula dhe cista të dhimbshme? A keni tashmë plagë nga aknet e mëparshme? Vajra të ndryshëm kanë efekte të ndryshme, kështu që është më mirë të dini se çfarë puçrrash keni, në mënyrë që të zgjidhni vajrat më të mirë esencial.

Këtu janë disa nga vajrat thelbësorë më të njohur për puçrrat dhe përfitimet e tyre:

Vaj çaj peme

Bottles of essential tea tree oil

Vaji i pemës së çajit është aq i efektshëm në luftimin e akneve që bëhet një përbërës super i zakonshëm në shumë produkte të lëkurës! Ky vaj është provuar shkencërisht se funksionon: një studim zbuloi se ndërsa nuk funksionon aq shpejt sa benzolperoksidi (lëndët kimike në shumicën e produkteve kundër akneve), ai ka më pak efekte anësore!

Vaj livande

Two blue bottles of essential oil with a lavender flower

Nëse një produkt është me aromë livando, ka të ngjarë të ketë si qëllim të ju qetësojë! Livandar është vaji esencial për të ju qetësuar dhe relaksuar. Shfaqja e puçrrave mund të shkaktohet nga stresi, kështu që një vaj esencial që promovon pushimin dhe përmirëson cilësinë e gjumit do të ndihmojë përfundimisht në ndalimin e tyre.

Vaj nenexhiku (mente)

Peppermint Oil: Benefits, Uses, & Where To Buy It - mindbodygreen

Ky vaj i freskët ka përdorime të shumta, shumë prej të cilave u zbuluan nga Egjiptianët e lashtë. Është gjithashtu një tjetër vrasës i baktereve që mund të pastrojë shumë probleme të lëkurës.

Vaji i mentës shpesh çiftëzohet me vaj eukalipt për një trajtim që lëkura juaj do ta pëlqejë. Nenexhiku ose mentja do të pastrojë bakteret që shkaktojnë çarje, ndërsa vetitë antiseptike të eukaliptit do të ndihmojnë lëkurën tuaj të shërohet.