NË NJË KOHË TË SHKURTËR/ Zbuloni 3 maskat më efikase për zgjatjen e flokëve – AlpeGossip
NË NJË KOHË TË SHKURTËR/ Zbuloni 3 maskat më efikase për zgjatjen e flokëve

NË NJË KOHË TË SHKURTËR/ Zbuloni 3 maskat më efikase për zgjatjen e flokëve

Shumë njerëz e justifikojnë humbjen e flokëve me moshën, dhe ndërkohë që me siguri mund të jetë e vërtetë, shpesh ka dhe arsye të tjera. Sipas Klinikës Mayo, disa gjëra mund të çojnë në humbjen e flokëve duke përfshirë mangësitë ushqimore, përdorimin e tepruar të produkteve, apo edhe gjenetikën.

Ju nuk keni pse të shpenzoni mijëra dollarë për t’i dhënë flokëve tuaj rritjen që i nevojitet. Në të vërtetë, mjetet juridike që po diskutojmë këtu përfshijnë produktet e përditshme që shumica e njerëzve mbajnë në kuzhinën e tyre. Le të hedhim një vështrim në disa nga mjetet juridike më efikase në shtëpi që do të stimulojnë flokët tuaj.

Uji me lëng qepësh: Po, qepë! Ndërsa kjo nuk mund të jetë zgjedhja më e këndshme për sa i përket erës, sigurisht që disa përfitime të konsiderueshme. Lëngu i qepës provon të jetë efektiv, sepse përbëhet nga squfuri. Squfuri rrit prodhimin e kolagjenit, i cili nga ana e tij çon në rritjen më të shpejtë të flokëve. Thjesht qëroni dy qepë dhe përzini në një mikser. Sapo sipërfaqet e lëngut të shfaqet, aplikojeni direkt në kokën tuaj. Duhet ta lini për 15 minuta përpara se të lani kokën

2. Vezë : Ju keni flokë të etur për proteina dhe veza është e mbushur me to. Proteina e gjetur në vezë do të ushqejnë flokët në mënyrë që të rritet. Përzieni dy vezë me vaj ulliri dhe aplikojeni në flokët tuaj për 30 minuta. Më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë.

3. Çaji jeshil: Çaji jeshil përbëhet nga antioksidantë që parandalojnë humbjen e flokëve dhe rritjen e flokëve me yndyrë. E gjitha ajo që duhet të bëni është të aplikoni çaj të freskët direkt në flokët tuaj. Kujdesuni që të mbuloni rrënjën. Duhet ta mbani për një orë përpara se ta shpëlani.