NGA E KUQJA TEK DETAJET ILIRE/ Si u veshën ndër vite këngëtarët shqiptare në “Eurovision” – AlpeGossip
NGA E KUQJA TEK DETAJET ILIRE/ Si u veshën ndër vite këngëtarët shqiptare në “Eurovision”

NGA E KUQJA TEK DETAJET ILIRE/ Si u veshën ndër vite këngëtarët shqiptare në “Eurovision”

Ditën e djeshme u mbajt festivali eurovision ku ne u përfaqësuam nga këngëtarja Jonida Maliqi e cila u rëndit e 18.

Mirëpo dhe pse ishim larg fitores Jonida bëri shumë bujë në Izrael nga zëri deri tek veshja  ishin detajet që tërhoqën vëmendjen e puiblikut dhe mediave. Jonida ishte kujdesur për pamjen  e saj deri në detaje dhe duket se ja doli me kostumin që kishte detaje “Ilire”.

Në festivalin e Eurovisionit i kushtohet shumë rëndësi edhe veshjeve që zgjedhin këngëtarët të cilët zakonisht zgjedhin ta përshtasin me këngën ose me detaje karakteristike nga vendi që përaqësojne.

Por si u veshën artistët shqiptar kut na përfaqësuan në eurovision?

Nëse shihni të gjtihë këngëtarët do kuptoni se të gjithë zjedhin të zezën standarte ,ngjyrën e arit  dhe të kuqen pasi këto janë nuancat tipike të Shqipërisë të cilat tregojn vlerat kulturore ose flamurin.

Gjithashtu nuk munguan as  ngjyra të tjera të cilat ishin si rozë apo ngjyrë gri, ja si u veshën këngëtaret në Eurovision ndër vite.

Juliana Pasha

Eneda Tarifa

Ledina Çelo

Anjeza Shahini

Eugen Bushpepa

Elhaida Dani

Kejsi Tola

Jonida Maliqi

Olta Boka

Rona Nishliu

Linda Halimi

AlpeNews.al