NGA FURÇA E DHËMBËVE TEK TELEFONI/ 7 gjërat që NUK duhet t’i mbani në tualet – AlpeGossip
NGA FURÇA E DHËMBËVE TEK TELEFONI/ 7 gjërat që NUK duhet t’i mbani në tualet

NGA FURÇA E DHËMBËVE TEK TELEFONI/ 7 gjërat që NUK duhet t’i mbani në tualet

Disa produkte janë krijuar specifikisht për t’u mbajtur në banjë, ndërkohë disa të tjerë mund të jenë të rrezikshëm.

Peshqirët

Banja është një terren me lagështirë, e përsosur për krijimin e mykut dhe peshqirët janë shumë të ndjeshëm në këtë pikë. Ruajini peshqirët në një dollap dhe mos i mbani varur në banjë për ditë të tëra.

Robe de chambre

Një tjetër këshillë ironike: Largoni robe de chambe-n. Rrobat e lagura mbajnë baktere dhe lagështira u jep atyre aromë të pakëndshme.

Bizhuteri

Jo më kot, bizhuteritë mbahen në kuti specifike pasi sigurisht që dëmtohen nga temperaturat e ngrohta. Prandaj mbajini ato në një vend të freskët dhe sigurohuni që t’i vendosni në një kuti praktike.

Furçat e dhëmbëve

Të gjitha thashethemet që keni dëgjuar janë të vërteta. Po, furçat nuk duhet të mbahen në banjë. Një studim i universitetit të Manchester-it në 2012-n gjeti 10 milionë baktere në një furçë të vetme. Për ta mbajtur furçën larg mikrobeve, thajeni pak pas përdorimit dhe vendoseni në një vend të izoluar (dollap).

Produket e make up-it

Produktet kozmetike bien pre e baktereve dhe mykut si pasojë e lagështirës së tepër. Furçat duhen mbajtur në një vend të freskët dhe pa pluhur.

Parfumet

Temperaturat e ngrohta ndikojnë negativisht në përbërjen e parfumeve duke transformuar aromën e tyre.

Pajisjet elektronike

Sa dëshirë keni të dëgjoni muzikë teksa bëni dush? Shumë. Mirëpo një gjë e tillë shkakton dëme serioze tek telefoni. Nëse e keni të pamundur të bëni dush pa muzikë, atëherë sigurohuni që të merrni pajisje të padepërtueshme nga uji.