“NGA KIMIKATET TOKSIKE TE…”/ 4 llojet e bimëve me “superfuqi” që pastrojnë ajrin e shtëpisë menjëherë – AlpeGossip
“NGA KIMIKATET TOKSIKE TE…”/ 4 llojet e bimëve me “superfuqi” që pastrojnë ajrin e shtëpisë menjëherë

“NGA KIMIKATET TOKSIKE TE…”/ 4 llojet e bimëve me “superfuqi” që pastrojnë ajrin e shtëpisë menjëherë

Bimët më të mira janë ato që kryejnë detyra të dyfishta, pastrojnë ajrin e shtëpisë tuaj nga kimikatet toksike. Këto bimë janë më të thjeshtat për tu rritur. Sipas EPA, shtëpitë tona mund të kenë tre deri në pesë herë më shumë ndotës sesa ambienti jashtë. Ju mund të jetoni në një shtëpi “të sëmurë” dhe nuk e kuptoni: Substancat si ksileni (në bojra dhe llaqe), benzinë (dylli i mobiljeve, spërkatjet e insekteve) trikloretileni (pastrues, ngjitës) dhe formaldehid (tapiceri, freskuesit e ajrit) prodhojnë simptoma si dhimbje koke, dhimbje të fytit, apo probleme të frymëmarrjes si alergji. Studimi i pastrimit të ajrit NASA u krijua për të gjetur mënyra të efektshme dhe të thjeshta për të pastruar ajrin në stacionin hapësinor dhe zbulon se bimët e zakonshme të shtëpisë kanë superfuqitë që pastrojnë ajrin.

Lulja :merimangë”:. Ajo heq papastërtitë nga ajri si formaldehidi dhe monoksidi i karbonit. Studimi i NASA-s zbuloi se bimët merimangë hoqën 95 për qind të formaldehidit nga një dhomë plehrash e mbyllur për 24 orë.:Studimet tregojnë se njerëzit janë më të relaksuar dhe të lumtur pasi kujdesen për bimët.

Lulja kineze: Një bimë e fortë që është e lehtë për të mbajtur gjallë, kjo është ideale për tavolinën tuaj ose në tavolinën e dhomës së ndenjes. Gjethja e sajështë e ndërthurur me hije të holla, të gjelbërta dhe argjendi. Lulëzon në dritë të mesme dhe rritet me ngadalësi – ajo jeton rreth 10 vjet.  Bimët me gjelbërim të përjetshëm filtrojnë formaldehid dhe benzinë. Vetëm kujdes nëse keni kafshë pasi është toksike për ata.

Palma bamboo: Kjo lule “krenohet” me elegancën dhe lartësinë përveç heqjes së elementeve të dëmshëm si benzeni dhe formaldehidi. Pemët bambu gjithashtu ndihmojnë në mbajtjen e ajrit të brendshëm me lagështi, duke e bërë atë një shtesë të mirëpritur në muajt e thatë të dimrit. Ajo e do dritën e diellit të ndritshme, por jo të drejtpërdrejtë dhe ka nevojë për fekondim mujor.

Lule margarita: Këto lule të gjalla dhe të gëzuara janë kryesisht bimë të jashtme derisa kopshtarët filluan t’i përdorin ato dhe në shtëpi. Të rritur në ambiente të mbyllura, ata mund të prodhojnë lule në çdo kohë të vitit, në të bardhë, të kuqe, portokalli, rozë dhe vjollcë. Lulet zakonisht zgjasin rreth 4-6 javë, por edhe pa lule, ka gjethe jeshile të buta, të errëta që janë efektive në filtrimin e formaldehidit, benzenit dhe trikloretilenit. Ata janë më të lumtur me diell të plotë dhe me shumë ujë dhe tokë të punuar mirë.