Nga shkolla fillore tek ekipi i preferuar, 31 gjëra që nuk i keni ditur për Princin Harry – AlpeGossip
Nga shkolla fillore tek ekipi i preferuar, 31 gjëra që nuk i keni ditur për Princin Harry

Nga shkolla fillore tek ekipi i preferuar, 31 gjëra që nuk i keni ditur për Princin Harry

Princi Harry i dha fund beqarisë duke kurorëzuar dashurinë e tij me ish-aktoren, Meghan Markle.
Që nga momenti kur ai ka lindur, jeta e Princit është regjistruar, fotografuar dhe dokumentuar. Në dukje, publiku di gjithçka që duhet të dijë për të.

Të gjithë i dinë informacionet për divorcin e prindërve dhe vdekjen e nënës së tij. Ne të gjithë jemi të vetëdijshëm madje edhe për vullnetin e tij.

Por ka shumë gjëra që nuk dimë për princin.
Më poshtë gjeni 31 fakte në lidhje me dhëndrin më të ri mbretëror:
1. Kur filloi shkollën fillore në moshën tre vjeçare, Princi Harry nuk u nda automatikisht me fëmijët e tjerë, por u trajtua si fëmijë normal, si gjithë të tjerët.

2. Ai kishte një lepur të mbyllur në kafaz, i cili jetonte në Pallatin Mbretëror. Princi i ri gjithashtu kalonte orë të tëra duke u kujdesur për delet në fermën e Pallatit.

3. Harry takoi ish-të dashurën e tij të parë, Cressida Bonas, përmes kushërirës së tij, Princeshës Eugenie, në maj të vitit 2012.

4. Princi Harry dhe Cressida Bonas janë të lidhur familjarisht, megjithëse i ndajnë disa breza. Ajo thuhet se është kushërira e nëntë e Princit Harry nëpërmjet Mbretit Charles II.

5. Harry kishte idenë për krijimin e “Invictus Games”, një ngjarje multi-sportike në stilin paraolimpik për ushtarakët dhe femrat e plagosura, njerëzit e hendikepuar dhe personave me aftësi të veçanta.

6. Në vitin 1997, ai udhëtoi për në Afrikën e Jugut me babanë e tij, ku takoi Nelson Mandela dhe vëzhgoi nga afër një koncert të “Spice Girls”.

7. Në Ushtri, ai njihej si “Kapiteni i Uellsit”. Si një princ britanik, ai nuk ka një mbiemër fiks dhe kështu përdor emrin e zonës si mbiemër dhe si një prapashtesë territoriale në vend të një mbiemri.

8. Ai di të luajë mirë në videolojërat e FIFA-s, sepse ai i tha shtypit në një intervistë, ndërsa ishte në Afganistan se: “Ju mund t’i pyesni djemtë me të cilët kam luajtur, unë i mund ata në FIFA gjatë gjithë kohës”.

9. Ai nuk do ta lexojë këtë artikull. Jo vetëm për arsyen se ka shumë gjëra që nuk di rreth vetes, por as ai e as William nuk kanë ndonjë kënaqësi në leximin e artikujve rreth vetes dhe përpiqen t’i shmangin sa më shumë që munden.

10. Ai me të vërtetë e urren Twitterit. Është “i varfër” në këtë aspekt.

11. Një nga emrat e tij të mesëm është David. Dy të tjerët janë Charles dhe Albert.

12. Kur ishte 18 vjeç, ai udhëtoi në Australi dhe Lesoto. Ndërsa në Australi, ai kaloi ca kohë duke punuar, siç kishte bërë edhe babai i tij, në një stacion blegtorësh duke marrë pjesë në ndeshjen “Young England kundër Young Australia Polo Test”.

13. Në vitet 2007-2008 ai shërbeu për 77 ditë në Helmand, Afganistan. Ai u tërhoq pas botimit të tregimit në një revistë australiane. Harry u kthye në Afganistan, ku qëndroi për 20 javë, dhe në vitet 2012-2013 qëndroi me Ushtrinë Ajrore.

14. Ai studioi gjeografinë, historinë e artit dhe artin me notën mesatare “A”, dhe përfundoi shkollën me një “B “në art dhe një “D” në gjeografi – të mjaftueshme për t’u pranuar në akademinë Sandhurstit.

15. Ai prodhoi filmin dokumentar “The Forgotten Kingdom” gjatë kohës sa qëndroi në Lesoto, ku gjithashtu vizitoi shtëpinë e fëmijëve “Mants’ase” pranë “Hoek’s Mohale”.

16. Ai u arsimua në Kolegjin Eton, i njohur si universiteti ku kanë diplomuar shumë njerëz nga bota e politikës dhe biznesit.

17. Ai ka stemën e tij të armatosur, që i është dhënë në ditëlindjen e tij të 18-të.

18. Në dhjetëvjetorin e vdekjes së nënës së tij, ai mbajti një fjalim në Shërbimin e Falënderimeve, në të cilin tha: “Ajo që është shumë më e rëndësishme për ne tani, është se si nëna jonë kujtohet nga njerëzit si: e qeshur, e dashur, e gjithanshme, dhe e sinqertë”.

19. Princi Harry gjithashtu ka monogramin e vet. Është një kaçurrel i bukur “H” me një kurorë në majë.

20. Kur komentoi mbi skandalin e zhveshur të fotografisë në Las Vegas, Princi Harry tha se “në fund të ditës unë ndoshta e braktisa veten, e lash familjen time, i lashë njerëzit e tjerë poshtë”, por gjithashtu ai shtoi se “isha në një zonë private dhe duhet të kisha pasur me një sasi të caktuar të privatësisë”.

21. Në një intervistë për NBC News, Harry tha se kurrë nuk do të ndalonte së pyeturi për natën kur vdiq nëna e tij dhe çfarë ndodhi në atë tunel.

22. Ka qenë një shfaqje televizive amerikane e quajtur “Unë dua të martohem me Harryn”, në të cilën 12 femra u ngritën duke besuar se ato ishin duke konkurruar për dashurinë e princit Harry. Harry në fjalë ishte një aktor, kështu që ato nuk e dinin këtë fakt.

23. Me sa duket ai mund të rregullojë një televizor kabllor të thyer – i cili do të jetë shumë i volitshëm për këdo që lufton për të parë serinë “Unë dua të martohem me Harryn”. Gjatë vizitës në një shtëpi të përkohshme në Valparaiso në Kili, ai vuri re se një kabllo televizive e familjes nuk po funksiononte dhe e rregulloi atë.

24. Ai mbështet ekipin e Arsenalin në futboll.

25. Kur ishte fëmijë, Princesha Diana mori Williamin dhe Harryn në një projekt bamirësie për t’i ndihmuar të pastrehët dhe të prekurit nga sëmundja HIV, me shpresën se kjo do t’u jepte atyre një kuptim të emocioneve të njerëzve, pasigurive dhe shpresave dhe ëndrrave të njerëzve.

26. Si pjesë e “Walking With the Wounded South Pole Challenge Aleate” të vitit 2013, Harry u bë anëtari i parë i familjes mbretërore për që arriti të shkojë në Polin e Jugut.

27. Ai e ka emëruar veten “Funcle” (kjo është “Fun” dhe “Uncle”, për ata që ju pyesin), përkthyer në shqip i bjen “xhaxhai gazmor”, e këtë titull ia ka vendosur vetes për shkak se ai është shumë argëtues për nipin e tij, të voglin George.

28. Në dasmën e vëllait të tij, Princit Uilliam, Harry kishte çuar në pranga stilistin e tij, kjo pasi uniforma e tij ushtarake e qepur për dasmën nuk kishte xhepa!

29. Princi Harry ishte një mbështetës dhe jo një njeri i mirë gjatë dasmës së Uilliamit. Me sa duket dasmat mbretërore nuk kanë një njeri të mirë.

30. Pas stërvitjes në Akademinë Mbretërore Ushtarake në Sandhurst, ai u ngarkua si oficer i dytë në “Blues” dhe “Royals” të Regjimentit të Kavalierës Familjare, shkruan tg.

31. Harry ka tre medalje për emrin e tij: Medaljen e Shërbimit Operativ për Afganistanin, Medaljen e Jubileut të Artë të Mbretëreshës Elizabeta II dhe Medaljen e Jubileut të Diamantit të Mbretëreshës Elizabeta II.