NDODH PËR HERË TË PARË NË HISTORI/ Zgjidhen “Miss” tre femra me ngjyrë (FOTO) – AlpeGossip
NDODH PËR HERË TË PARË NË HISTORI/ Zgjidhen “Miss” tre femra me ngjyrë  (FOTO)

NDODH PËR HERË TË PARË NË HISTORI/ Zgjidhen “Miss” tre femra me ngjyrë (FOTO)

Për herë të parë në histori, tre gra me ngjyrë  janë kurorëzuar si Miss SHBA, Miss Teen USA dhe Miss America. Fitorja e Cheslie Kryst të enjten si Miss USA e 2019 ndihmoi në krijimin e “momentit historik”

Regjimi i Miss Amerikës nuk i lejoi grave të ngjyrave të marrin pjesë deri në vitet 1940. Aktorja Vanessa Williams ishte gruaja e parë e zezë që fitoi Miss America në 1983, por ajo u detyrua të japë dorëheqjen  pasi u shfaqën kudo  fotografi nudo të saj.

Konkursi Miss USA  befasoi pasi nuk kishte fituar një grua të zezë deri në vitin 1990. SHBA sapo kurorëzoi një ngjarje historike për  2019 dhe vajzat që fituan janë: Miss Teen USA Kaliegh Garris dhe 2019 Miss America Nia Franklin.

Të tre-ja vajzat e reja  kanë përqendruar energjinë e tyre në demonstrimin se si flasin standardet e bukurisë së zezë për standardet amerikane të bukurisë.

AlpeNews.al