“OSCARS 2019″/ Njihuni me FITUESIT e edicionit të 91. Nga aktorja më e mirë tek… (FOTO) – AlpeGossip
“OSCARS 2019″/ Njihuni me FITUESIT e edicionit të 91. Nga aktorja më e mirë tek… (FOTO)

“OSCARS 2019″/ Njihuni me FITUESIT e edicionit të 91. Nga aktorja më e mirë tek… (FOTO)

Mbrëmjen e djeshme u ndanë çmimet e edicionit të 91 të eventit vjetor “Oscars”. Për yjet e “Hollywoodit” kjo ishte një natë e magjishme teksa disa prej tyre triumfuan edhe me çmime.

Nga “Roma” e deri tek “The favourite”, ishte filmi “Green Book” ai i cili fitoi çmimin për “Foton më të mirë”. Regina King, Mahershala Ali, Rami Malek dhe Olivia Colman ishin në krye të dy kateorive, asaj për aktoret kryesore më të mira dhe aktoret dytësore më të mira. Lady Gaga dhe Bradly Cooper fituan çmimin “Kënga Më e Mirë Origjinale”. Bohemian Rhapsody triumfoi me plot katër çmime “Oscar” ndërsa Black Panther dhe Roma me përkatësiht nga tre.

Më poshtë gjeni listën e plotë të fituesve:

 

Aktorja më e mirë në rol dytësor:

Fitues: Regina King (If Beale Street Could Talk)

Amy Adams, “Vice”

Marina de Tavira, “Roma”

Emma Stone, “The Favourite”

Rachel Weisz, “The Favourite”

 

Dizajn produksioni: 

Fitues: Black Panther (Hannah Beachler dhe Jay Hart)

Make up dhe stili flokëve:

Fitues: Vice (Greg Cannom, Kate Biscoe dhe Patricia DeHaney)

“Border”

“Mary Queen of Scots”

Kostumografia: 

Fitues: Black Panther (Ruth Carter)

“The Ballad of Buster Scruggs”

“The Favourite”

“Mary Poppins Returns”

“Mary Queen of Scots”

Kinematografia: 

Fitues: Roma (Alfonso Cuaron)

“Cold War”

“The Favourite”

“Never Look Away”

“A Star Is Born”

 

Muzika  origjinale: 

Fitues: Shallow –  “A Star Is Born”

“All The Stars” – “Black Panther”

“I’ll Fight” – “RBG”

“The Place Where Lost Things Go” – “Mary Poppins Returns”

“When A Cowboy Trades His Spurs For Wings” – “The Ballad of Buster Scruggs”

Montazhi më i mirë

Fitues: Bohemian Rhapsody (John Ottman)

“BlacKkKlansman”

“Bohemian Rhapsody”

“Green Book”

“The Favourite”

“Vice”

Aktorja më e mirë në rol kryesor:

Fitues: Olivia Colman

Yalitza Aparicio-Roma

Glenn Close-The Wife

Lady Gaga-A Star Is Born

Melissa MCcarthy-Can You Ever Forgive Me?

Aktori më i mirë në rol kryesor:

Fitues: Rami Malek

Christian Bale-Vice

Breadly Cooper-A Star Is Born

Willem Dafoe-At Eternity’s Gate

Viggo Mortensen-Green Book

Filmi më i mirë: 

Fitues: Green Book

“Black Panther”

“Bohemian Rhapsody”

“La favorita”,

“BlaKkKlansman”

“Roma”

“A Star Is Born”

“Vice”.

Skenari i përshtatur: 

Fitues: BlackkKlansman (Charlie Wachtel, DAvid Rabinowitz, Kevin Wilmott dhe Spike Lee)”

Editimi i zërit:  Bohemian Rhapsody

Miksimi i zërit: Bohemian Rhapsody

Efektet vizuale: First Man

Filmi i shkurtër i animuar: Bao

Filmi i animuar: Spider-Man: Into the Spider-verse

Filmi i shkurtër dokumentar: Period. End of Sentence.

Filmi më i mirë dokumentar: Free Solo

Filmi i shkurtër (live action): Skin

Filmi i huaj më i mirë: Roma

Aktori më i mirë në rol dytësor: Mahershala Ali, Green Book

Kolona zanore: Black Panther

Regjizori më i mirë: Roma- Alfonso Cuarón