“PAQE, DASHURI DHE PROVOKIM”/ Puthja mes një hebrei dhe palestinezi bëhet virale (FOTO) – AlpeGossip
“PAQE, DASHURI DHE PROVOKIM”/ Puthja mes një hebrei dhe palestinezi bëhet virale (FOTO)

“PAQE, DASHURI DHE PROVOKIM”/ Puthja mes një hebrei dhe palestinezi bëhet virale (FOTO)

Puthja mes një hebrei dhe myslimani do të bënte të uleshin armët, përpara një dashurie e aftë të anulojë çdo konflikt, edhe atë më të gjatin dhe të pashërueshmin.

Për fat të keq bëhet fjalë vetëm për një foto provokuese e propozuar në rrjetet sociale nga fotografi italian Matteo Menicocci dhe e bërë virale në rrjet.

Paqe, Dashuri dhe Provokim’. Kështu shkruhet bashkangjitur fotos së ndarë në Instagram dhe e cila ka marrë qindra like dhe komente.

Matteo është një fotograf 30-vjeçar dhe aktivist i Lgbt. Gjatë pushimeve për vitin e ri të kaluara në Tel Aviv dhe Jeruzalem me të fejuarin Ricardo, ai ka qenë viktimë e sulmeve homofobe nga ana e disa djemve, të cilët i kanë sharë dhe ofenduar në rrugë.

Ka qenë ky moment ideja e kësaj fotoje të fuqishme për t’i thënë mjaft intolerancës dhe konfliktit shumëvjeçar mes palestinezëve dhe hebrenjve.