PËRDORNI AVOKADO/ Ja përfitime shëndetësore të mahnitshme – AlpeGossip
PËRDORNI AVOKADO/ Ja përfitime shëndetësore të mahnitshme

PËRDORNI AVOKADO/ Ja përfitime shëndetësore të mahnitshme

Avokado është një nga ushqimet më të shijshme në planet dhe është gjithashtu një super ushqim I pasur me shumë vlera ushqyese.

Avokadot të cilat janë teknikisht fruta, kategorizohen si yndyra “të mira” sepse janë të mbushura me efekte anti-plakje, antioksidantë që luftojnë sëmundjet dhe gati 20 vitamina dhe minerale të ndryshme.

Image result for avokado

Një studim i realizuar këtë vit zbuloi se ngrënësit e rregullt të avokados kanë marrje më të larta të fibrave, vitaminave E dhe K, magnezit dhe kaliumit.

Shikoni këto benifite të mahnitshme të avokados.

 

Ato ju bëjnë të ndiheni të ngopur

Ushqimi I pasur me yndyrna të mira ndihmon në ngadalësimin e zbrazjes së stomakut, gjë që ju mban më të plotë dhe vonon kthimin e urisë. Avokadot sigurojnë rreth 22 gram yndyrë secila. Në një studim të kohëve të fundit, vullnetarët vlerësuan ndjenjat e kënaqësisë dhe oreksit pas ngrënies në vakte me ose pa avokado. Shtimi i gjysmës së avokados në vakte rezultoi në një rritje të konsiderueshme të ngopjes së vetë-raportuar dhe një dëshirë të zvogëluar për të ngrënë deri në pesë orë.

Ata mbrojnë zemrën tuaj

Avokadot ulin nivelin kolesterolin e cila ndihmon për të ulur rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Avokadot janë gjithashtu një burim i kaliumit, një lëndë ushqyese që ndihmon në uljen e presionit të gjakut duke vepruar si një diuretik natyral për të spërkatur natriumin e tepërt dhe lëngun jashtë trupit, i cili lehtëson presionin në zemër dhe arteriet

Image result for avocado health benefits

Ato ndihmojnë trupin tuaj të absorboj lëndët ushqyese

Kosumimi i avokados gjatë vakteve mund të ndihmojë trupin tuaj të thithë më shumë antioksidantë nga ushqime të tjera të shëndetshme. Kombinimi i avokados me salcën e domates dhe karrotat rrit thithjen e vitaminës A, një lëndë ushqyese kryesore e nevojshme për lëkurën e shëndetshme, vizionin dhe imunitetin.

Shikoni disa mënyra të ndryshme për të përgatitur avokadot: