RREZIKOHEN NGA SULMI I ZEMRËS/ Personat që mënjanojnë ngrënien e këtij vakti të ditës – AlpeGossip
RREZIKOHEN NGA SULMI I ZEMRËS/ Personat që mënjanojnë ngrënien e këtij vakti të ditës

RREZIKOHEN NGA SULMI I ZEMRËS/ Personat që mënjanojnë ngrënien e këtij vakti të ditës

Mënjanimi i vaktit të mëngjesit dhe duke ngrënë një darkë të vonë mund të bënin kërdi për shëndetin tuaj, sugjeron hulumtimi.
Shkencëtarët gjetën se njerëzit që mënjanojnë këtë vakt ushqimor të ditës dhe rregullisht hëngrën darkë më pak se dy orë para se të shkonin në shtrat kishin më shumë të ngjarë të pësonin sulm në zemër, transmeton lajmi.net.

Ekspertët besojnë se marrja e një sasie më të madhe e ushqimit në fillim të ditës i jep trupit një shans më të mirë për të djegur kaloritë dhe rezultatet në një ekuilibër më të shëndetshëm të hormoneve.

Teoria gjithashtu pohon se njerëzit që hanë mirë në mëngjes kanë më pak gjasa për të ngrënë gjatë ditës.

Hulumtuesit gjithashtu zbuluan se ata që rregullisht e humbën vaktin e mëngjesit dhe hëngrën brenda dy orëve të shtrimit, kishin katër deri pesë herë më shumë gjasa të vdisnin brenda një muaji nga sulmet e zemrës.

Udhëheqësi i studimit Dr Marcos Minicucci tha se “ushqimi është një mënyrë relativisht e lirë dhe e lehtë për të përmirësuar prognozën jetësore”.

Ai rekomandoi një interval minimal prej dy orësh ndërmjet darkës dhe gjumit përpara konsumit të ushqimit.