SEKSI ORAL/ Pozicionet më të mira dhe gjithçka që duhet të dini – AlpeGossip
SEKSI ORAL/ Pozicionet më të mira dhe gjithçka që duhet të dini

SEKSI ORAL/ Pozicionet më të mira dhe gjithçka që duhet të dini

Kur është fjala për seksin oral disa persona, veçanërisht gratë, ende e shohin si atë si një tabu: në të kaluarën ai është konsideruar një praktikë vulgare, i cili praktikohej kryesisht nga prostitutat; por sot ai është bërë një moment e intimitetit në mes të partnerëve, dhe shpesh ndodh gjatë përgatitjes paraprake, për të ngrohur atmosferën.

Por ju a i dini të gjitha sekretet rreth seksit oral për t’i dhuruar kënaqësi partnerit ose partneres tuaj?

Seksi orale: gjërat që duhet të dini

Seksi oral është për të dy, si për mashkullin si për femrën: ndryshon emri, por ajo që ka rëndësi është intensiteti i kënaqësisë që mund të përjetohet gjatë këtij raporti. Kur seksi oral në lidhje me mashkullin, nënkupton momentin kur penisi është futur në gojën e partneres, ndërsa kur seksi oral i bëhet femrës, bëhet fjalë për cunnilingus dhe përkujdesja përqendrohet te klitori, tek vulva por edhe në pjesën anësore të hyrjes së vaginës. Të dy praktikat përfshijnë përdorimin e gjuhës, puthjeve, përkëdheljeve dhe lëvizje të ëmbla dhe delikate: nuk ka asgjë më e keqe se seksi oral i kryer me shpejtësi dhe pa menduar për ndjeshmërinë e partnerit/es. Të dy zonat gjenitale në fakt janë të pasura me funde nervore dhe për më shumë kanë sigurisht për pasion, por edhe e delikatesë. Sekreti për ta bindur partnerin/en tuaj është të luani dhe të lini hapësirë të lirë fantazisë: nuk ndiqni skema fikse, por e mahniteni me përkëdheljet dhe puthjet e papritura; mos harroni të guxoni!

Po nese asaj nuk i pëlqen?

Mashkulli e vlerëson në veçanti seksin oral, por shpesh lind një pyetje klasike: “Po nëse asaj nuk pëlqen?”. Dyshim se partneri nuk i pëlqen praktikimi i seksit oral është gjithnjë i pranishëm: për të hequr të gjitha dyshime është gjithmonë më mirë të flasësh me të direkt, por nganjëherë mund të rezultojë e vështirë. Zakonisht vetëm një pjesë e vogël e femrave nuk e pëlqen praktikimin e seksit oral me partnerin e tyre, dhe në këto raste, edhe kur diskutohet, është e kuptueshme që nga fillimi me sjelljen e saj. Gjëja më e rëndësishme është që të mos e detyroni partnerin në një lloj marrëdhënie që nuk do ta bëjë, sepse kjo nuk do të jetë aspak e këndshme, as për mashkullin dhe as për femrën.

Ku mund t’i vë duart gjatë seksit oral?

 

Kjo është pyetja tipike e mashkullit, i cila do natyrisht të tërheqë flokët e partneres së tij dhe imponon ritmin perfekt duke shtyrë kokën e saj me shpejtësinë e dëshiruar. Mos u habisni, atëherë nëse partnerja ju lë në mes të aktit të seksit oral: në shumicën e rasteve, në fakt, askujt nuk i pëlqejnë lëvizjet e detyruar dhe të dhunshme. Nëse seksi oral praktikohet në një partnere femër, ju mund të përkëdhelni vithet, ose të stimuloni thithkat, apo madje edhe të luani me fantazinë, duke përdorur një vibrator. Nëse është femra ajo që kryen seks oral ndaj mashkullit, ky i fundit mund t’i vendosë duart te tek koka e saj apo tek super e partneres. Është e rëndësishme gjithçka të bëhet butësisht.

Pozicionet që çmendin femrën tënde me seksin oral

Cilat janë pozicionet perfekte për seksin oral? Natyrisht kjo ndryshon nga personi në person, por një nga më të preferuarat është zakonisht është ai i 69-ës, ose kur të dy partnerët janë të shtrirë në anën dhe praktikojnë seksin oral me njëri-tjetrin. Gruaja zakonisht vlerëson gjithashtu pozicionin e njohur si “Match Girl” me partnerin e saj shtrirë për tokë, më mirë akoma, me duart e tij tek vithet. Një version popullor është gjithashtu “doggy” (nga pas), në dukje i djallëzuar dhe shumë erotik. Për një finale që të le pa frymë, femra mund të pozicionohet e shtrirë në shtrat me këmbët e saj të varura mbi shpatullat e tij: mashkulli është në pozicionin më të përsosur për t’ju përkushtuar femrës së tij. Ndërsa mashkulli, zakonisht preferon të ketë gjithçka nën kontroll: pozicioni ideal është ai i darës, kur burri e fut butësisht në mes të këmbëve të tij fytyrën e partneres.

Çfarë mendon mashkulli gjatë seksit oral?

Shumë gra pyesin veten se çfarë po mendon mashkulli gjatë marrëdhënies: Disa studime kanë zbuluar se mendimet e mashkullit janë në fakt nga më të ndryshmet. Disa meshkuj përqendrohen në atë që po ndodh, duke vlerësuar çdo lëvizje. Ka nga ata që mund të jenë duke menduar rreth asaj se si ia bën partnerja që është aq e zonja. A edhe nga ata që përshkohen nga një rrjedhë mendimesh krejtësisht pa lidhje me atë që ndodh. Megjithatë mes mendimeve më të zakonshme janë gjithmonë në lidhje me eiakulacionin: “Do ta thotë apo nuk do at thitë?”. Edhe në këtë rast nuk është nevoja që ri bësh presion partnerit tënd, por është mirë që të paralajmërosh para se të ndodhë diçka, që nuk është shumë e pranueshme.