Si duhet të ushqeheni shëndetshëm për të patur flokë të merkullueshëm/ Ja cilat janë ato produktet që duhet të konsumoni – AlpeGossip
Si duhet të ushqeheni shëndetshëm për të patur flokë të merkullueshëm/ Ja cilat janë ato produktet që duhet të konsumoni

Si duhet të ushqeheni shëndetshëm për të patur flokë të merkullueshëm/ Ja cilat janë ato produktet që duhet të konsumoni

Ata thonë se ne jemi ajo që hamë.

Por mos ushqimi i mjaftueshëm i ushqyesve mund të çojë në kokën e thatë, flokët e brishtë apo edhe humbjen e flokëve.

Trichologist australian Simone Lee tha se sekreti i rritjes së flokëve të shëndetshëm fillon me dietën tuaj.

Ajo zbuloi gjashtë përbërësit thelbësorë – proteinat, karbohidratet, yndyrnat, vitaminat, mineralet dhe ujin – për të ndihmuar në forcimin e indeve të flokëve dhe për të nxitur rritjen.

Këtu, ajo ndau ushqimet që përmbajnë ushqyes të duhur për flokë të shëndetshëm.


“Ushqimi është ndërlidhja mes organizmave në trup dhe ushqyesve që janë transformuar nga ushqimi i tretet dhe të prekura nga organizmat e trupit”, tha zonja Lee.

Dështimi në konvertimin dhe thithjen e ushqyesve nga ushqimi do të ndikojë në aktivitetin qelizor brenda trupit dhe përfundimisht mund të rezultojë në shfaqjen e sëmundjes, flokëve të sëmurë dhe madje edhe të humbjes së flokëve.

“Konsumi i sasive të përshtatshme të gjashtë lëndëve ushqyese thelbësore është çelësi për rritjen e flokëve të shëndetshëm”.

PROTEINAT

Flokët përbëhen nga proteina, kështu që nëse nuk jeni duke ngrënë mjaft proteina, kjo do të shkaktonte humbje të flokëve.

Ekzistojnë katër aminoacide kryesore që nevojiten për të prodhuar keratin – cisteinë, lizin, arginin dhe metionin.
‘Nga këto aminoacide, lizina dhe metionina klasifikohen si thelbësore, domethënë që ato nuk formohen nga trupi dhe duhet të bëhen të disponueshme nëpërmjet dietave tona’, tha ajo.

Ajo shpjegoi se mund të shtosh edhe sasinë e proteinave duke ngrënë mish  pule, peshk, mish lope, mish derri apo qengji – ose produkte të qumështit, si vezë, qumësht, djathë dhe kos.

“Përzierja e perimeve që janë të larta në proteina si bizele, fasule dhe fasule soje janë një mënyrë e shkëlqyer për të rritur nivelet e proteinave brenda trupit”, tha ajo.

VITAMINS

Frutat e freskëta, perimet jeshile dhe drithërat janë një burim i madh i vitaminave të tretshme në ujë. Vitaminat e lidhur me mbajtjen e flokëve të shëndoshë dhe kokës janë:

Vitamina A – ndihmon në parandalimin e flokëve të thata, dhe mbajtjen e një lëkurë të shëndetshme. Gjetur në karrota, mëlçi dhe perime jeshile.

Vitamina B (thiamine) ndihmon në parandalimin e zbokthit dhe lëkurës së kuqe. Gjetur në veshkat e mëlçisë dhe perimet jeshile.

Vitamina B (acidi pantothenik) – Ndihmon në ruajtjen e ngjyrës së flokëve dhe ndoshta parandalimin e gërryerjeve në fillim. Gjetur në kërpudha dhe mëlçi.

Vitamina B (acid folik) – Kërkohet për shumëzimin e qelizave. Gjetur në mëlçi, veshka dhe perime jeshile.

Biotin – B vitaminë e tretshme në ujë, mungesa e biotinës mund të shkaktojë flokë të brishtë. Gjetur në wholegrains, mëlçisë dhe verdhë veze.

Vitamina C – është e nevojshme për ruajtjen e shëndetit të lëkurës. Gjetur në frutave agrume.

Vitamina D – ndihmon në thithjen e kalciumit dhe tretjes së ushqimit. Gjetur në vezë, peshk dhe qumësht.

Vitamina E – ndihmon në rritjen e flokëve, qarkullimin e gjakut dhe mund të ndihmojë plakjen e parakohshme të lëkurës. Gjetur në vezë, perime jeshile dhe bukë.

Vitamina K – ndihmon në parandalimin e mpiksjes së gjakut, ndihmon qarkullimin e gjakut. Gjetur në brokoli, lakër brukseli dhe lakër.

MINERALET

Mineralet janë kimikate që trupi kërkon për të punuar si duhet. Ato janë po aq esenciale sa vitaminat dhe gjithashtu mund të merren nga ushqimi.

Mineralet e lidhura me mbajtjen e flokëve të shëndetshëm dhe kokës janë:

Mungesa e kobaltit çon në lëkurë të thatë dhe të thatë. Gjetur në brokoli dhe fruta.

Mungesa e bakrit mund të shkaktojë humbje të flokëve dhe graying. Gjetur në mëlçi, drithëra dhe arra.

Mungesa e jodit mund të shkaktojë hedhjen e flokëve dhe të flokëve të thata. Gjetur në butak, leshterik dhe ushqim deti.

Hekuri ndihmon në parandalimin e flokëve të brishtë dhe mbajtjen e një cikli të shëndetshëm të rritjes së flokëve Gjetur në mëlçi, vezë e verdhë veze dhe puha.

Mungesa e zinkut mund të çojë në humbjen e flokëve, lëkurën e thatë dhe me vaj. Gjetur në oysters, wheatgerm dhe krunde.

UJI

‘Një konsum i përshtatshëm i ujit është thelbësor për jetën. Dy të tretat e indeve tona të lëkurës përbëhen nga uji, “tha ajo.

‘Trupi i njeriut humbet përafërsisht dy litra lëngje trupore në një ditë dhe zëvendësohet me konsumimin e ujit dhe lëngjeve të tjera’.

Duke kaluar nëpër litra ujë mineral çdo ditë, do të hidratojë flokët tuaj dhe do të parandalojë scalps të thatë.

Përgatiti /AlpeNesw.al/