Si të përmirësoni qarkullimin e gjakut/ Ja çfarë duhet të bëni – AlpeGossip
Si të përmirësoni qarkullimin e gjakut/ Ja çfarë duhet të bëni

Si të përmirësoni qarkullimin e gjakut/ Ja çfarë duhet të bëni

Pse keni nevojë për rrjedhje të mirë të gjakut

Është e vështirë të besosh, por trupi yt mban rreth 60.000 milje enësh gjaku. Së bashku me zemrën dhe muskujt e tjerë, ato përbëjnë sistemin tuaj të qarkullimit të gjakut. Ky rrjet rrugësh mbart gjakun në çdo cep të trupit tuaj. Por kur qarkullimi juaj është i dobët, ngadalëson ose bllokon rrjedhjen e gjakut. Kjo do të thotë që qelizat në trupin tuaj nuk mund të marrin të gjithë oksigjenin dhe lëndët ushqyese që u nevojiten.

 

Shenjat e qarkullimit të dobët

Kur gjymtyrët tuaja nuk mund të marrin gjak të mjaftueshëm, duart ose këmbët mund të ndihen të ftohta ose të mpira. Nëse jeni të butë, këmbët mund të kenë ngjyrë blu. Qarkullimi i dobët gjithashtu mund të thajë lëkurën tuaj, t’i bëjë thonjtë tuaj të brishtë dhe të bëjë që flokët tuaj të bien. Disa njerëz mund të kenë vështirësi në marrjen ose mbajtjen e një mbledhjeje. Dhe nëse keni diabet, plagët tuaja kanë tendencë të shërohen më ngadalë.

Lini cigaren

Nikotina është përbërës aktiv në cigare, cigare elektronike dhe duhan pa tym. Kjo dëmton muret e arterieve tuaja dhe e trashëson aq shumë gjakun tuaj, saqë nuk mund të kalojë. Nëse pi duhan, hiqni dorë. Mund të jetë e vështirë të rrish me të, por farmacitë ose zyra e mjekut mund të ndihmojnë.

Kontrolloni presionin e gjakut

Nëse është shumë i lartë, mund të shkaktojë arteriosklerozë, një gjendje që vështirëson arteriet tuaja dhe mund të ndihmojë në prishjen e rrjedhjes së gjakut. Presioni më i mirë është 120 mbi 80 ose më pak, por pyetni mjekun tuaj për numrat më të mirë për moshën dhe shëndetin tuaj. Kontrolloni presionin të paktën një herë në muaj. Ju mund të blini një monitor të gjakut në shtëpi ose të përdorni farmacinë tuaj.

Ushtrohuni

Gjaku është rreth gjysma e ujit. Kështu që ju duhet të qëndroni të hidratuar për ta mbajtur atë në lëvizje. Qëllimi për 8 gota ujë në ditë. Ju do të duhet të pini më shumë nëse ushtroni ose nëse është nxehtë jashtë.

Qëndroni në këmbë në punë

Ulur për orë të tëra në një kohë nuk është gjë e mirë për qarkullimin tuaj ose për shpinën tuaj. Dobëson muskujt e këmbëve dhe ngadalëson rrjedhjen e gjakut në këmbët tuaja, të cilat mund të shkaktojnë mpiksje. Nëse jeni një kalorës në tavolinë në punë, merrni parasysh qëndrimin në këmbë. Mund të duhet pak kohë për t’u mësuar, por duke qëndruar në këmbët ju vini në punë valvulat në venat tuaja të këmbëve, duke dërguar gjak deri në zemrën tuaj.

Qetësohuni

Joga është një ushtrim me ndikim të ulët që mund të ndikojë në qarkullimin e gjakut. Kur lëvizni, ajo sjell oksigjen në qelizat tuaja. Kur ju ktheni, ajo dërgon gjak në organet tuaja. Dhe pozicionet me kokë poshtë dërgojnë gjak nga gjysma e fundit të trupit tuaj deri në zemrën dhe trurin tuaj.

Godit murin ( në një mënyrë të mirë)

Kur këmbët tuaja të fryhen, provoni të ngrini këmbët në mur. I quajtur edhe viparita karani, është një mënyrë e lehtë për të dërguar gjakun në drejtimin tjetër. Shtrihuni në dysheme ose në një shtresë joga, me shpatullën tuaj të majtë ose të djathtë pranë murit. Kthejeni trupin tuaj në mënyrë që të mund të vendosni këmbët tuaja dhe të vendosni fundin tuaj në mur. Zgjasni krahët tuaja në dysheme me për të balancuar.

Pomponi

Aerobic do të thotë “me oksigjen”. Kështu që kur të vraponi, pedaloni, ecni, notoni dhe bëni ushtrime të ngjashme, merrni më shumë oksigjen dhe e vendosni në muskujt tuaj. Kjo ndikon në pompimin e gjakut, e bën zemrën më të fortë dhe ul presionin e gjakut. Vendosni një qëllim për t’u ushtruar për 30 minuta, 5-7 ditë në javë.

Bëj ulje ngritje

Kjo formë e stërvitjes së forcës jo vetëm që ndikon në pompimin e gjakut, por gjithashtu ndihmon në uljen e sheqerit në gjak dhe ndihmon me dhimbjen e shpinës. Filloni me këmbët tuaja larg gjerësisë së shpatullave dhe krahët në anët tuaja. Pastaj ngjiteni ngadalë në hije dhe në gjunjë, por mbani shpinën drejt, si të jeni ulur në një karrige. Ndërsa ktheheni në pozicionin e fillimit, përkulni krahët për të balancuar.

Shtrëngoni çorapet

Vendosni veshjet tuaja në punë. Çorape e shtrënguara shtrydhin këmbët tuaja kështu që gjaku juaj nuk varet shumë gjatë. Në vend të kësaj, do të kthehet në zemrën tuaj. Pyetni mjekun tuaj se cila gjatësi dhe sasi e presionit janë më të mirat për ju

Hani më shumë bimë dhe më pak mish

Le të përballen me atë: Nuk ka dobësi për një dietë të ekuilibruar. Hani shumë fruta dhe perime. Qëndro larg nga yndyra të ngopura që mund të gjenden në mish të kuq, pulë, djathë dhe burime të tjera shtazore. Rri larg kripës. Kjo do t’ju ndihmojë të mbani peshën tuaj në një gamë të shëndetshme, kolesterolin tuaj dhe presionin e gjakut në kontroll, si dhe arteriet tuaja të pastra.

Pastroni me furçë trupin, jo vetëm flokët

Fshini gjakun në drejtimin e duhur. Merrni një furçë të trupit me dhëmbëza të ngurta, të sheshta dhe fërkoje në lëkurën tuaj të thatë. Filloni me këmbët tuaja, duke përdorur mocione të gjata në këmbët dhe krahët tuaja. Bëni qarqe në bark dhe në pjesën e poshtme të shpinës. Furça e thatë gjithashtu heq lëkurën e thatë. Bëjeni atë çdo ditë para dushit.

Nxehtësia

Është një rregullim i përkohshëm, por një dush është një mënyrë e shkëlqyer për të rregulluar qarkullimin tuaj. Uji i ngrohtë bën që arteriet dhe venat tuaja të hapen pak më gjerë, duke qarkulluar më shumë gjak.