SI TË RUAJME NGJYRËN E PLAZHIT/ Ja disa këshilla praktike - AlpeGossip
SI TË RUAJME NGJYRËN E PLAZHIT/ Ja disa këshilla praktike

SI TË RUAJME NGJYRËN E PLAZHIT/ Ja disa këshilla praktike

Një nga shenjat e mirëqenies që na kanë dhuruar pushimet është dhe ngjyra e bronztë e lëkurës dhe fakti që e kemi ende këtë ngjyrë na përmirëson humorin dhe e përballojmë më lehtë rikthimin në të përditshme.

Objektivi është se si ta ruajmë këtë ngjyrë sa më gjatë të jetë e mundur. Gjëja e parë që duhet të dimë është se qelizat e lëkurës kanë një cikël jete prej 28 ditësh, që do të thotë që ngjyra jonë e bronztë humbet. Por ka disa rutina bukurie që “zgjasin jetën” e tyre, transmeton top channel.

Dielli “nuk përfundon”– Sigurisht rrezet e diellit nuk janë si ato në plazh, për shkak dhe të lagështirës në qytet, por sa më shumë të ekspozohemi aq më gjatë ruajmë ngjyrën e nxirjes.

Mos e lani lëkurën– Preferoni dushin në vend të një larjeje të shpejtë. Duke zhytur gjithë trupin në ujë forcon lëkurën dhe ruan më gjatë ngjyrën.

Mbi të gjitha hidratim– Është aleati jonë më i mirë. Pas çdo dushi të gjithë përdorni kremin në të gjithë trupin për të ruajtur butësinë dhe elasticitetin.

Në pjatë dhe në gotë– Ushqimi gjithashtu luan një rol të rëndësishëm për qelizat e lëkurës. Mund të zgjedhim frutat e stinës, duke u fokusuar te ato me ngjyrë portokalli si karota, apo kajsia, etj.