STUDIMI/ Ja përse shkencëtarët po rekomandojnë të hani çokollatë çdo ditë – AlpeGossip
STUDIMI/ Ja përse shkencëtarët po rekomandojnë të hani çokollatë çdo ditë

STUDIMI/ Ja përse shkencëtarët po rekomandojnë të hani çokollatë çdo ditë

Edhe një arsye më shumë që ta pëlqeni çokollatën!
Hulumtimi i ri sugjeron se të ngrënit një çokollatë në ditë mund të përmirësojë aftësinë njohëse, transmeton lajmi.net.

Shkencëtarët nga Universiteti i L’Aquila në Itali zbuluan se futja e rregullt në baza ditore e kakaos dhe çokollatës në vaktet ushqimore mund të jepte efekt pozitiv në funksionimin konjitiv.

Pas analizimit të njerëzve të moshuar gjatë disa muajve, ata zbuluan se ata që konsumonin çokollatë më shumë dukeshin të ndalonin problemet me mbamendjen.

Me sa duket, e gjithë kjo i kontribuohet flanavolit të kakaos – një përbërje e çokollatës së zezë, e cila gjithashtu gjendet edhe në molla, dardha dhe rrush.

“Kjo është përgjithësisht e lidhur me vlerën kalorike të çokollatës, disa përbërës kimikë të brendshëm të bimës së kakaos si kafeina dhe teobromina, si dhe një shumëllojshmëria e aditivëve që i shtojnë çokollatës, siç janë sheqeri apo qumështi”, pohoi studimi.