STUDIMI/ Suplimentet e vitaminës D nuk kanë efekte për këtë grupmoshë – AlpeGossip
STUDIMI/ Suplimentet e vitaminës D nuk kanë efekte për këtë grupmoshë

STUDIMI/ Suplimentet e vitaminës D nuk kanë efekte për këtë grupmoshë

Ka shumë pak përfitime për ata mbi 70 vjeç që marrin dozë më të lartë të vitaminës D për të përmirësuar forcën e kockave dhe për të zvogëluar rrezikun e rënies, ka zbuluar hulumtime të reja.
Njerëzit e moshuar shpesh inkurajohen të marrin shtesë të vitaminës D për të mbajtur kockat, dhëmbët dhe muskujt e shëndetshëm, transmeton lajmi.net.

Por një studim i udhëhequr nga Universiteti Newcastle, i botuar në American Journal of Nutrition Clinical, ka mbështetur hulumtimet e mëparshme që tregojnë se nuk ka fitim për njerëzit më të moshuar që marrin vitamina D.

Ekspertët gjithashtu po shqyrtojnë ndikimin e gjeneve dhe funksionit të veshkave në nivelet e vitaminës D dhe funksionin e tyre në gjak.

Ndërkohë, rezultate të tjera pritet të publikohen nga ky studim