“THJESHT TË MAHNITSHME”/ Dior prezanton koleksionin e ri për sezonin e pranverës (FOTO) – AlpeGossip
“THJESHT TË MAHNITSHME”/ Dior prezanton koleksionin e ri për sezonin e pranverës (FOTO)

“THJESHT TË MAHNITSHME”/ Dior prezanton koleksionin e ri për sezonin e pranverës (FOTO)

Christian Dior është stilisti i njohur francez i cili bëri evulucion në modë. Shtëpitë e tij të modës ndodhen në të gjithë botën. Maria Grazia Chiuria është strilistja me origjinë italiane e cila është aktualisht dhe dizenjuesja e Dior.

Fiksimi i modës me valle nuk është sekret. Shpesh një burim frymëzimi, lëvizjet e hijshme të kërcimtarëve si në  të kaluarën ashtu edhe  të tashmen kanë shërbyer si një pikë frymëzimi  për shumë dizajnerë.  Maria Grazia Chiuri bashkohet me atë grup, duke prezantuar në Paris  një koleksion Dior që bën homazhe për heroinat e vallëzimit bashkëkohor si Loidi Fuller, Isadora Duncan, Martha Graham dhe Pina Bausch.

Përvoja e vallëzimit, është e vërteta më intime, fakti që ajo është një mjet për shprehje universale dhe radikaliteti i gjesteve të valleve bashkëkohore kanë stimuluar të gjithë imagjinatën time”:  tha Chiuri  në prezantimin e koleksionit.

Koleksioni pasqyronte  kostume të gatshme të baletit në ngjyrë të zezë, gri, ngjyrë bezhë dhe rozë, pantallona të gjelbërt të ngarkesave të ushtrisë dhe  bluza blu të mprehtë.