VËMËNDJA TEK QAFA/ Ja si ta trajtojmë “tradhtaren e moshës” – AlpeGossip
VËMËNDJA TEK QAFA/ Ja si ta trajtojmë “tradhtaren e moshës”

VËMËNDJA TEK QAFA/ Ja si ta trajtojmë “tradhtaren e moshës”

Edhe pse qafa është një pjesë e ndjeshme e trupit, ne e neglizhojmë të kujdesemi mjaftueshëm për të. Si rezultat mund të shfaqen rrudhat dhe vijat. Të kesh vija në qafë është normale në botën moderne, por një tipar i tillë mund të shtojë moshën në pamjen tuaj të përgjithshme. Në këtë rast, ekspertët sugjerojnë disa ilaçe natyrore që mund t’i bëni në shtëpi. Ne ju sjellim disa këshilla profesionale se si ta bëni qafën tuaj të duket më e re dhe të heqni qafe vijat prej saj sipas “Bright Side”:

1. Përdorni telefonin dhe kompjuterin tuaj në mënyrën e duhur. Ekziston një gjë e tillë si “qafa e tekstit” ose “qafa e teknologjisë”. Ne mund të kalojmë orë të tëra duke parë ekranin e telefonit tonë dhe si rezultat, përjetojmë dhimbje në shpinë dhe rrudha në qafë për shkak të kësaj lëvizjeje të përsëritur. Për të parandaluar vijat e qafës, rregulloni kompjuterin tuaj para jush dhe shikoni drejt përpara. Ekzistojnë disa pajisje speciale për të rregulluar ekranin tuaj në mënyrën e duhur nëse tavolina juaj nuk është e rehatshme.


2. Përdorni aplikacione të veçanta për të kontrolluar kokën dhe qafën tuaj. Ekziston një aplikacion për qafën me tekst për Android dhe iPhone që ju jep reagime të menjëhershme në lidhje me sjelljen tuaj, duke ju ndihmuar të kontrolloni pozicionin e kokës tuaj. Në këtë mënyrë, sa herë që merrni njoftime, do të keni shansin të luftoni rrudhat edhe më me efektshmëri.


3. Mos harroni të pastroni qafën tuaj së bashku me fytyrën tuaj çdo ditë. Çdo mbrëmje, rekomandohet të kryeni të njëjtën rutinë. Hiqni çdo përbërje nga fytyra juaj, duke përfshirë të gjithë zonën tuaj të qafës. Përdorni një pastrues që është i mirë për llojin tuaj të lëkurës. Vendosni pak krem hidratues në fytyrën tuaj, përfshirë edhe qafën. Një procedurë e tillë do të shëndoshë lëkurën tuaj dhe do të heqë toksinat nga qafa juaj.

4. Masazhoni dekoltenë tuaj. Kjo lëkurë është shumë e ndjeshme, por kërkon vëmendje në mënyrë që të shpëtojë edhe nga qelizat e vdekura të lëkurës. Mos e bëni këtë procedurë në mënyrë agresive, por me shumë butësi, për të mos dëmtuar lëkurën. Bëni një herë ose dy herë në javë.


5. Vendosni një krem ‘retinoid’. Kremrat retinoid janë një mënyrë e mirë për të luftuar plakjen dhe rrudhat. Ekspertët rekomandojnë aplikimin e këtij kremi në një sasi shumë të vogël çdo 2 ditë. Mos e përdorni shumë sepse mund të shkaktojë thatësi.

6. Bëni joga në qafë. Specialistët rekomandojnë të bëni yoga në fytyrë për 30 minuta çdo ditë për të paktën 5 muaj për të marrë rezultatet më të mira