ZBULOJENI TANI/ 9 arsye pse të puthurit është e shëndetshme – AlpeGossip
ZBULOJENI TANI/ 9 arsye pse të puthurit është e shëndetshme

ZBULOJENI TANI/ 9 arsye pse të puthurit është e shëndetshme

Këto këshilla pse të puthurit mban çdo çift të fortë-fizikisht dhe mendërisht. Ju ndihmon të zgjidhni partnerin e duhur.

Rrit imunitetin. Ne e dimë se puthja sjell kënaqësi shoqërore. Përplasja e buzëve dhe gjuhëve që ne shpesh bëjmë ka benefite shumë të mira, sidomos në forcimin e imunitetit.

Djeg kalori. Në varësi të raporteve të ndryshme, puthja djeg nga dy deri në gjashtë kalori në minutë.

Forcon muskujt e fytyrës. Studiuesit thonë se ju përdorni 30 muskuj ndërsa puthni dhe kështu mbani dhe lëkurën e fytyrës në formë.

Puthja sjell relaks. Raportet shkencore thonë se puthja rrit nivelet e oxytocin, kimikate natyrore qetësues të trupit.

Jo vetëm puthje. Kur puth dikë, mund t’i dëgjosh, t’i shohësh e t’i ndjesh. Pra, puthja nuk është vetëm puthja. Është një shpallje e thellë se kush jeni, çfarë doni dhe çfarë mund të jepni.

Përmirëson shëndetin oral. Sipas Dental Health Magazine, “puthja e thellë rrit rrjedhjen e pështymës, e cila ndihmon për të mbajtur gojën, dhëmbët dhe mishrat e shëndetshme.” Lëngu shtesë ndihmon në heqjen e grimcave të ushqimit në dhëmbët tuaj dhe në stimulimin e sistemit imunitar, duke ndihmuar trupin tuaj në luftën kundër infeksionit.

Redukton stresin. Nuk ka asgjë si një qetësi e mirë pas një dite të gjatë dhe stresuese. Përveç lëshimit të rritjes së oksitocitit të hormoneve relaksuese, puthja ka qenë gjithashtu e lidhur me një rënie të kortizolit të hormoneve të stresit.

Ul presionin e gjakut. Ju mund të keni vënë re se puthja rrit ritmet e zemrës dhe kjo është një gjë e mirë. Pasi kjo gjë shkakton që enët tuaja të gjakut të qarkullojnë, duke marrë sasi të shëndetshme të gjakut në organet tuaja dhe duke ndihmuar në reduktimin e presionit të gjakut.

Lehtëson dhimbjen e kokës. Ideja që një puthje e thjeshtë mund të zvogëlojë dhimbjen e kokës mund të tingëllojë si asgjë më shumë se një mashtrim, por është plotësisht e vërtetë! Për shkak të rritjes së qarkullimit të gjakut që prodhon puthja, mund të zvogëlojë dhimbje edhe ato të kokës.