7 zgjidhjet natyrore më efektive për shëndetin – FOTO – AlpeGossip
7 zgjidhjet natyrore më efektive për shëndetin – FOTO

7 zgjidhjet natyrore më efektive për shëndetin – FOTO

Ne të gjithë kemi në shtëpinë tonë një kuti të ndihmës së shpejtë, e cila është e mbushur plot me zgjidhje për dhimbje të ndryshme.Por, pavarësisht nga zgjidhja e shpejtë dhe e lehtë që këto ilaçe na japin, rekomandohet marrja e tyre me moderim dhe jo shumë shpesh, sepse ato mund të jenë të dëmshme në afat të gjatë.

Ndonjëherë ajo që duhet të bëjmë është të mendojmë jashtë kutisë së medikamenteve dhe të zbulojmë një gamë të gjerë të mjeteve të pazakonta që i keni në kuzhinën tonë, siç janë 7 “barnat” më poshtë.

FOTO GALERI 1/7

 

1. Limon për dhimbje veshi – Për të lehtësuar dhimbjen dhe për të dezinfektuar veshët nga ndotësit e ndryshëm që janë grumbulluar brenda tij, shtrydhni limon, lyeni një copë pambuku dhe përdorni atë për të pastruar butësisht kanalin e veshit. Limonët punojnë si një mjet i shkëlqyer natyral për infeksionet bakterialë të veshëve, për shkak të pranisë së acidit citrik, i cili përdoret gjithashtu në shumë ilaçe industriale dhe pengon zhvillimin e infeksioneve bakteriale në tërësi.

2. Kajsi të thata për kapsllëk dhe ënjtje në pjesën e poshtme të barkut – Kajsia është një fryt i shkëlqyer për të parandaluar kapsllëkun dhe për të zvogëluar ënjtjen në pjesën e poshtme të barkut, kjo për shkak të pasurisë së tyre në fibra dhe komponentëve të tjerë që ndihmojnë në largimin e baktereve të dëmshme nga sistemi i tretjes. Për të shijuar këto përfitime shëndetësore, mund të hani një grusht kajsi një ose dy herë në javë, por nëse doni të përfitoni nga të gjitha cilësitë e mëdha të këtij fryti, sigurohuni që ta hani atë në versionin e thatë.
 
3. Ullinjtë për sëmundjen e udhëtimit – Sëmundja e udhëtimit shkaktohet nga lëvizja e pabarabartë dhe mund të sulmojë në momentet më të papritura kur jeni në makinë, autobus, dalje në det ose fluturim dhe mund të na bëjë të vuajmë nga përzierja, marramendja dhe e vjellja. Nëse shpesh vuani nga kjo sëmundje, një mënyrë e shkëlqyer për ta parandaluar atë është duke ngrënë disa ullinj para se të niseni. Ullinjtë janë të pasura me taninina, përbërës të thjeshtë që ndihmojnë në tharjen e pështymës së tepërt, e cila prodhohet nga trupi kur vuani nga përzierja që stimulon refleksin e të vjelljes.
 
4. Patate për pickimin e merimangës – Pickimi i merimangës është një fenomen i rrallë në krahasim me atë të mushkonjave, por kur ndodh, zakonisht kërkon një proces më të gjatë shërimi të shoqëruar me kruajtje akute, ënjtje dhe acarim të gjerë në zonë. Një ilaç i gjyshes, i përsosur për lehtësimin e kruarjes së keqe është të vendosni një copë patate të papërpunuar në zonën e ndezur dhe e fërkoni atë për rreth gjysmë ore. Patatja në formën e saj të papërpunuar është e pasur me agjentë të fuqishëm anti-inflamatorë që pengojnë simptomat e acarimit dhe e bëjnë zhdukjen më të shpejtë.

 
5. Sode buke për infeksionet urinare – Infeksioni urinar është një nga infeksionet më të shpeshta në mesin e grave, duke shkaktuar dhimbje dhe probleme të tjera fizike. Lëngu i boronicës është një ilaç i mirënjohur për të, por nëse fryti i thartë nuk është i disponueshëm mund ta zëvendësoni me një gotë ujë të përzier me ½ e një luge çaji sode buke. Alkali i gjetur në sasi të mëdha në sodën e bukës është një kripë jonike e tretshme në ujë që zvogëlon aciditetin e urinës dhe kështu lehtëson ndjesinë e djegies që shoqëron urinimin gjatë infeksionit. Përveç kësaj, rënia e aciditetit pengon rritjen e baktereve në zonë dhe vonon zhvillimin e infeksionit.

 
6. Hithër për humbjen e flokëve – Gjethet e hithrave janë gjithashtu një fabrikë e madhe medicinale që përmban një shumëllojshmëri vetish në shërbim të shëndetit, duke përfshirë aftësinë për të parandaluar humbjen e flokëve. Ajo që duhet të bëni është të merrni gjashtë gjethe hithre dhe i vendosni në një gotë me ujë të vluar, prisni derisa të ftohet, me pas e kaloni përbërjen në një sitë dhe me lëngu e përftuar lagni kokën dy herë në javë. Përfitimet e gjetheve të hithrave rrjedhin nga përmbajtja e vitaminave A, C dhe D dhe një pjesë e grupit të vitaminës B, e cila forcon flokët dhe vepron si agjentë anti-inflamatorë duke lehtësuar irritimet e kokës.
 
7. Selino për frymë të keqe – Nëse doni të hiqni erën e keqe të gojës dhe të shijoni shëndet të mirë provoni selino të freskëta. Përveç përfitimeve të saj shëndetësore, selino është e pasur me fibra dhe ndihmon në heqjen e pllakës së grumbulluar në dhëmbë, të cilat shkaktojnë frymëmarrje të keqe.