A e dini se si të pastroni fytyrën tuaj? Ekspertët paralajmërojnë se… (VIDEO) – AlpeGossip
A e dini se si të pastroni fytyrën tuaj? Ekspertët paralajmërojnë se… (VIDEO)

A e dini se si të pastroni fytyrën tuaj? Ekspertët paralajmërojnë se… (VIDEO)

Shumë njerëz përdorin maska fytyre për të patur lëkurë të butë dhe rinore.

Këto produkte shpesh përmbajnë grimca të vogla  që heqin qafe qelizat e vjetra të lëkurës për të zbuluar lëkurën e butë nën të.

Sidoqoftë, kjo mund të shkaktojë dëme dhe të lërë lëkurën tuaj të thatë, të dëmtuar për shkak të produkteve të ashpra dhe të tepërt.

Specialistja e kujdesit të lëkurës Julia Alekperova tha se njerëzit me lëkurë normale ose të kombinuar nuk duhet të shtresohen më shumë se një herë në javë

Ka mënyra të ndryshme për të shtresuar

Estetika Julia Alekperova, nga Paul Labrecque Salon dhe Spa në New York City, tha se qëllimi i pastrimeve të fytyrës është përtëritja dhe rifreskimi i lëkurës përmes një procesi të quajtur lulëzim.

Shumë maska  përmbajnë grimca të vogla, si rruaza, sheqer, kripë ose predha arre, që do të heqë qelizat e thata dhe të vdekura të lëkurës, duke hequr shtresën e jashtme të lëkurës. Kjo gjithashtu mund të arrihet kimikisht, duke aplikuar një acid, si acid glikolik dhe salicilik, që i shpërndan ato qeliza, ose mekanikisht, duke përdorur një furçë për të hequr fizikisht qelizat.

Dr Dendy Engelman, një dermatolog i qytetit të Nju Jork, tha për Fashionista se luspa kimikë nuk kërkon pastrim të përsëritur.

Sa shpesh njerëzit duhet të përdorin maska fytyre?

Alekperova tha se njerëzit me lëkurë normale ose kombinuese duhet ta bëjnë këtë vetëm një herë në javë.”Nëse lëkura juaj është e prirur nga aknet, pajisjet e ripërdorshme si furça ose rroba mund të mbajnë baktere, të cilat në fakt mund ta bëjnë aknet më keq”, tha ajo.

Sidoqoftë, Alekperova tha se nuk ka gjë të tillë si pastrimi ose exfoliatori i fytyrës më i mirë, është e gjitha për atë që është më mirë për një person dhe llojin e lëkurës së tyre.

Kushtojini vëmendje mënyrës se si përgjigjet e lëkurës tuaj në mënyrë që të mund të përcaktoni se sa shpesh duhet të inkorporoni një pastrim fytyre në rutinën individuale të kujdesit të lëkurës. theksoi se scrubs fytyrës duhet të përdoret në lëkurë të pastër.Përgatiti /AlpeNesw.al/