DO BEFASOHENI/ Aplikoni këtë maskë për 5 minuta dhe shihni ndryshimet që do keni – AlpeGossip
DO BEFASOHENI/ Aplikoni këtë maskë për 5 minuta dhe shihni ndryshimet që do keni

DO BEFASOHENI/ Aplikoni këtë maskë për 5 minuta dhe shihni ndryshimet që do keni

Në këtë artikull, ne do të ju paraqesim këtë maskë të thjeshtë, por shumë efektive të fytyrës e cila është një kryevepër e natyrës, secila nga elementet që e përbëjnë kanë përfitime për trupin tuaj, veçanërisht për fytyrën.

Me këtë maskë mund të eliminoni gjithçka që e bën fytyrën tuaj të shëmtuar dhe të yndyrshme, do t’ju lejojë të pastroni, rinovoni dhe rifreskoni fytyrën tuaj pa pasur nevojë të shpenzoni shuma të mëdha parash.

Baza kryesore e kësaj maskë është uthulla e mollës dhe soda e bukës, të dy elementet që keni me siguri në shtëpi, sepse përdorimi i saj është shumë i zakonshëm në kuzhinë. Por me siguri ju nuk e dini se ata janë të mrekullueshëm për të trajtuar lëkurën.

Përbërësit:

(sode buke)

1 lugë çaji uthull molle

1/2 limon

mjaltë

½ ujë

PËRGATITJA:

Në gjysmën e një gotë uji ju duhet të hidhni 1 lugë çaji uthull molle. Në një enë të veçantë vendosni sode pak buke dhe pastaj shtoni ngadalë përzierjen e uthullës dhe ujit. Shtrydhni gjysmën e limonit gjatë përgatitjes dhe më në fund shtoni mjaltin.

Përzieni për disa minuta, derisa të bëhet një përbërje konsistente dhe homogjene.

Si ta përdorni: Para se të aplikoni këtë maskë duhet të lani shumë mirë fytyrën, kjo do të hapë poret dhe do të heqë të gjitha mbetjet e tualetit që mund të keni, pastaj thajeni shumë mirë me një leckë të pastër dhe të butë. Sapo ta keni bërë këtë, ju mund të aplikoni me kujdes përbërjen, duhet ta lini atë të veprojë për rreth 5 deri në 10 minuta. Së fundi, hiqni maskën me shumë ujë të ngrohtë dhe mund të përfundoni me pak ujë të ftohtë, kështu që ju do të mbyllni poret tuaja.

 

Duke bërë këtë ju do të shihni se lëkura juaj do të shkëlqejë dhe të duket shumë më e shëndetshme se më parë.