DO HABITENI/ Ja arsyet përse duhet të pini uthull molle përpara se të bini në gjumë – AlpeGossip
DO HABITENI/ Ja arsyet përse duhet të pini uthull molle përpara se të bini në gjumë

DO HABITENI/ Ja arsyet përse duhet të pini uthull molle përpara se të bini në gjumë

Duke folur për shëndetin tonë, asnjë produkt nuk ka ofruar mbrojtje më të madhe se uthulla e mollës.
E njohur për aromën e tij specifike dhe përfitimet e mëdha, uthulla e mollës bën pjesë në dietën tonë të përditshme, transmeton lajmi.net.

Por, përveç mjekësisë alternative, mjekësia standarde gjithashtu e cilëson këtë lloj uthulle si një nga mbrojtësit më të fortë të shëndetit tonë.

Të shohim më poshtë sesi uthulla e mollës ndikon pozitivisht në trupin tuaj.

Lufton kancerin

Uthulla e mollës është e mahnitshme për vrasjen e qelizave kanceroze. Në hulumtime të gjera, shkencëtarët treguan se kjo uthull është efektive në ndalimin e rritjes së qelizave të reja të kancerit në trup.

Eliminon bakteret

Uthulla e mollës ka qenë prej kohësh e njohur për shërim plagësh. Në të njëjtën kohë, ky produkt i madh eliminon bakteret e tjera, si E. coli dhe S. aureus.

Rregullon kolesterolin dhe mbron zemrën

Uthulla e mollës është e mahnitshme në reduktimin e kolesterolit të keq nga trupi. Përveç kësaj, pastron enët e gjakut dhe forcon strukturën e tyre.

Menaxhon diabetin

Uthulla e mollës është shumë e rëndësishme për pacientët që vuajnë nga sheqeri i lartë i gjakut dhe diabeti. Një studim nga Universiteti i Arizonës shpjegon se një përzierje prej 20 gram vaj uthulle, 49 gram ujë dhe 1 lugë çaji sakarinë mund të zvogëlojë rrezikun e diabetit me 35%.