DO SHUANI MENJËHERË URINË/ Ja ushqimet që duhet të konsumoni para se të flini gjumë – AlpeGossip
DO SHUANI MENJËHERË URINË/ Ja ushqimet që duhet të konsumoni para se të flini gjumë

DO SHUANI MENJËHERË URINË/ Ja ushqimet që duhet të konsumoni para se të flini gjumë

Ne të gjithë e dimë se të hahet natën mund të çojë në shtim peshe. Kjo është veçanërisht e vërtetë kur bëhet fjalë për ushqime që përmbajnë karbohidrate të rafinuar dhe bukë, oriz, patate të skuqura, të cilat janë të ulëta në fibra dhe me sheqer të lartë. Sigurisht, ato mund të jenë një zgjidhje e shpejtë; por nëse nuk e përdorni energjinë që merrni prej tyre, ato kalori do të ruhen si yndyrë. Megjithatë, ekspertët thonë se është mirë që mos të shkoni në shtrat të uritur. Pra, kur stomaku juaj fillon duke rënkuar pasi të keni fikur dritat, ndoshta duhet të zgjiheni por të hani ushqimin e duhur.

Nëse ju pëlqejnë të ëmblat, zgjidhja është shkopinj me djathë dhe mocarela. Kanë më pak se 100 kalori, këto ushqime të vogla, por të fuqishme ofrojnë një gjysmë gram proteina me vetëm një gram karbohidrate, si dhe ushqyesve shtesë si kalciumi dhe vitamina D.

 

Për njerëzit intolerant ndaj laktozës ose ata që nuk e duan qumështin apo djathin  një grusht i vogël arra ose bajame do t’ju shërbejnë për të shuar urinë. Edhe pse të dyja llojet janë të larta në yndyrë dhe në kalori, ato janë gjithashtu të mbushura me shumë proteina, vitaminë E, selenium, magnez dhe ushqyes të tjerë të shëndetshëm.