Doni flokët perfekte? Ja receta, ingredientin e keni në shtëpi ! – AlpeGossip
Doni flokët perfekte? Ja receta, ingredientin e keni në shtëpi !

Doni flokët perfekte? Ja receta, ingredientin e keni në shtëpi !

Kjo recetë është e thjeshtë dhe efikase.

Nëqoftëse do t’i kishit kërkuar babagjyshit flokë më të shndëritshme, më të gjata dhe më me volum, ai do t’ju kishte lënë një recetë që e përdorin edhe në Hollywood.

 

Ingredienti sekret i saj do të ishtë lëngu i qepës së kuqe, sepse ky lëng sjell të mirat e shumë-kërkuara për floket.
Qepa e kuqe është e pasur me sulfur,i cili krijon kolagjenin që është faktor kryesor i rritjes së flokëve.
Rritja e flokëve ka të bëjë shume me gjenet trashëguese por varet edhe nga shumë faktorë të tjerë të brendshëm dhe të jashtëm.

 

Dermatologët kanë zbuluar se përdorimi i lëngut të qepës së kuqe redukton rënien e flokëve deri në 87 % ndërkohë që nuk ka asnjë efekt negaitv apo anësor për flokët dhe lëkurën e kokës. Gjithashtu ndalon tharjen dhe përmirëson cilësinë e tyre.

Receta:

Shtrydhni katër qepë të kuqe, shtoni edhe një lugë mjaltë dhe përziejini mirë.
Pastaj masazhoni kokën me këtë miksin dhe mbajeni për 30 minuta. Nëse nuk ju bezdis aroma, mund ta mbani rreth një orë.
Mbas kësaj procedure, lani flokët normalisht.
Këshillohet që ta përsërisni dy herë në javë.