E DINIT? Ja si të qëndroni të shëndetshëm kur moti është i paqëndrueshëm – AlpeGossip
E DINIT? Ja si të qëndroni të shëndetshëm kur moti është i paqëndrueshëm

E DINIT? Ja si të qëndroni të shëndetshëm kur moti është i paqëndrueshëm

Mënyrat se si të qëndroni të shëndetshëm kur moti është i paqëndrueshëm

Ditët e fundit duket sikur moti nuk “e ndan dot mendjen”.

Mëngjeset janë të freskëta e dita vijon shumë e ngrohtë.Moti i paqëndrueshem është shumë i dëmshëm për shëndetin.

Ushtrohuni sa më shumë që të mundeni .Të qenurit aktivë dhe marrja e ajrit të pastër ka një efekt shumë të mirë në shëndein tuaj.

Jini proaktivë. Vitaminat për të përmirësuar imunitetin tuaj janë jetësore në këtë kohë të vitit, megjithatë, ushqime të caktuara janë provuar gjithashtu të mbajnë ftohjet dhe gripin “larg”. Këto ushqime përfshijnë kos, salmon, zarzavate me gjethe, çokollatë e errët, tërshëra dhe patate të ëmbla.

Qëndroni të hidratuar. Pa marrë parasysh se si është moti, është e rëndësishme që të pini ujë  mjaftueshëm dhe lëngje frutash të freskëta. Ju gjithashtu mund të shtoni mjaltë për të zbutur fytin tuaj. Uji ju pastron nga toksinat dhe ju ndihmon për të të absorbuar ushqyesit.

Bëjeni gjumin të plotë. Ndërsa punoni jashtë është e rëndësishme gjithashtu që të merrni sasi të mjaftueshme pushimi për t’u ndjerë i freskët dhe me energji të reja.Duke  fjetur për 7-8 orë çdo ditë nxit sistemin tuaj imunitar dhe ju përgatit për ditën përpara.