E DINIT? Ky është zakon i thjeshtë që mund të ndryshojë jetën tuaj – AlpeGossip
E DINIT? Ky është zakon i thjeshtë që mund të ndryshojë jetën tuaj

E DINIT? Ky është zakon i thjeshtë që mund të ndryshojë jetën tuaj

Nëse zgjoheni në mëngjes dhe gjëja e parë që bëni është të pini kafe, atëherë duhet të flasim me ju për një zakon tjetër që mund të merrni. Ekspertët thonë se është mirë ta bëni edhe para se të pini kafe.

Siç do ta keni lexuar disa herë, ka disa mënyra për ta bërë rutinën tuaj të mëngjesit më të shëndetshëm. Ju nuk duhet të anashkaloni disa gjëra të nevojshme si mëngjesi juaj, për shembull. Rutina ideale e mëngjesit është e ndryshme për secilin prej nesh. Megjithatë, sipas shkencëtarëve, ekziston një zakon që mund të përmirësojë jetën tonë të përditshme

Sipas hulumtimeve, zakoni që do të ndryshojë jetën tonë është të dalim menjëherë në mëngjes. Sidomos për ata që punojnë nga shtëpia, padyshim që do të jetë një ndryshim domethënës. Disa ditë mund të jetë vërtet e vështirë të vishesh për të dalë, por me të vërtetë do t’ju japë një shtysë për pjesën tjetër të ditës.

Në fakt, duket se ne kalojmë 90% të kohës sonë brenda. Kjo nuk lë shumë kohë për të dalë dhe për të korrur të gjitha përfitimet shëndetësore që mund të ofrojë vetëm qëndrimi jashtë. Në veçanti, dalja jashtë brenda orës së parë të zgjimit mund të ndryshojë plotësisht jetën tuaj. Përfitimet shëndetësore variojnë nga të ndiheni më mirë si mendërisht ashtu edhe fizikisht, deri tek të jetuarit më gjatë.

Të qenit jashtë herët ju bën të ndiheni mirë, sipas ekspertëve dhe vigjilent për pjesën tjetër të ditës. Kjo ju bën të lëvizni dhe të jeni më aktiv. Sidomos nëse bëni punë ulur, do t’ju ndihmojë të mos ngjiteni në karrige.

Ideale është që të keni një rutinë të mirë të gjumit dhe në mëngjes të dilni jashtë dhe nëse është e mundur të keni gjysmë ore ekspozim në rrezet e diellit. Nuk po flasim për vrapimin, por mund të ecni, të lexoni një libër ose të dëgjoni podcast-in tuaj të preferuar.