E KENI PJESË TË KUZHINËS SUAJ/ Ky produkt zvogëlon rrudhat e fytyrës – AlpeGossip
E KENI PJESË TË KUZHINËS SUAJ/ Ky produkt zvogëlon rrudhat e fytyrës

E KENI PJESË TË KUZHINËS SUAJ/ Ky produkt zvogëlon rrudhat e fytyrës

Një nga produktet e mrekullueshme që gjendet në kuzhinën tuaj, soda e bukës premton të eleminojë rrudhat dhe vijat e shprehjes suaj të fytyrës. Përfitimet e shumta që ka për lëkurën provojnë të jenë jashtëzakonisht efektive, pasi vepron si një shtresues natyral, ndërsa ka veti antiseptike, anti-inflamatore dhe antibakteriale.

Produkti i kuzhinës që zvogëlon rrudhat

Struktura e grimcuar e sodës së bukës ushtron një efekt të lehtë që ndihmon në heqjen e qelizave të vdekura nga lëkura, duke ndihmuar kështu në rigjenerimin e saj. Është gjithashtu i famshëm për përdorimin e tij në maska ​​që parandalojnë rrudhat dhe zvogëlojnë vijat e fytyrës.

Thuaj lamtumirë njollave

Falë përbërjeve alkaline, ndihmon në ekuilibrimin e pH të lëkurës, duke rregulluar prodhimin e sebumit, veçanërisht në zonën T (balli, hunda dhe mjekra). Përveç kësaj, vetitë e saj antiseptike dhe anti-inflamatore e bëjnë sodën e bukës një aleat efektiv kundër njollave ose puçrrave.

Lëvizës natyral

Ky shtresues natyral shkëlqen gjithashtu zona të lëkurës si sqetullat, bërrylat ose gjunjët, ndërsa zbut lëkurën në duar dhe këmbë.

Si të bëni maskë kundër rrudhave në shtëpi me sodë buke

Do t’ju duhet 1 lugë gjelle sodë buke dhe 1 lugë gjelle vaj kokosi. Nëse vaji është i fortë do të duhet ta shkrini atë në një tigan. Pastaj vendosini në një enë të pastër dhe të thatë dhe përzieni derisa të merrni një përzierje homogjene. Lani dhe thani fytyrën tuaj, duke u kujdesur që të hiqni çdo papastërti ose përbërje që mund të ketë mbaruar në fytyrën tuaj. Vendoseni maskën në qafë dhe fytyrë, duke masazhuar butësisht me lëvizje rrethore dhe lëreni të veprojë për 10-15 minuta. Hiqeni me ujë të ngrohtë. Përsëriteni aplikacionin 1 ose 2 herë në javë. Si rezultat, do të keni një lëkurë të butë, të freskët dhe pa rrudha apo vija të shprehjes.