FASULE DHE PITE/ Këta janë vip-at që pëlqejnë ushqimet tradicionale shqiptare: Nga Loriku tek Flori (FOTO) – AlpeGossip
FASULE DHE PITE/ Këta janë vip-at që pëlqejnë ushqimet tradicionale shqiptare: Nga Loriku tek Flori (FOTO)

FASULE DHE PITE/ Këta janë vip-at që pëlqejnë ushqimet tradicionale shqiptare: Nga Loriku tek Flori (FOTO)

“Ushqimi është një dashuri më vete” pa të cilën e kemi të pamundur të jetojmë. Persona të ndryshëm kanë shije të ndryshme dhe sigurisht shija tradicionale shqiptare  nuk mungon kurrë në tryezat e familjes.

Disa prej personazheve të njohur kanë treguar se kanë një lidhje shumë të ngushtë me kuzhinën tradicionale shqiptare dhe disa prej tyre ia dalin ti gatuajnë më së miri.

Neës mendoni se vip-at preferojnë gjithmonë restorantet ne ju themi se e keni gabim pasi disa prej tyre kanë zbuluar në dalje publike apo intervista të ndryshme  dhe ushqimin shqiptar që pëlqejnë.

Alpenews.al ju njeh me disa prej vip-ave të cilët janë të fiksuar pas ktyre ushqimeve dhe na kanë zbuluar cilin preferojnë më shumë.

Dua Lipa

Këngëtarja me origjinë shqiptare Dua Lipa pavarësisht se e rritur në Londër dhe e mësuar më ushqimet tradicionale londineze, nuk mund t’i rezistojë ushqimit të preferuar të shqiptarëve. Në një intervistë ajo ka treguar se pitet e mbushura duket se janë një nga ushqimet e preferuara.

Rita Ora

Me anë të një postimi në rrjetin social “Instagram” , këngëtarja pëlqen dhe njërin prej ushqimeve tradicionale shqiptare, fasulen. Kjo nuk është hera e parë që Rita pranon se i pëlqjenë gatimet tradicionale shqiptare dhe këtë e ka pohuar edhe nëpër intervista të ndryshme.

Ushqimet e tjera tradicionale që i pëlqejnë 25 vjeçares janë edhe pietet dhe flia.

Artiola Toska

Këngëtares së njohur  i pëlqejnë shumë spinaqi, byreku me qumësht dhe pula. Gjithashtu aho ka treguar se ka edhe ushqime të thera tradicionale që i preferon.

Lorik Cana

Loriku si edhe një pjesë shumë e madhe e personazheve publike, duket se ushqimin më të pëlqyer e kanë piten tradicionale shqiptar.

Flori Mumajesi

Në rrjetin social Instagram, Ardit Gjebrea ia ka publikuar disa foto të Florit ku shihet duke përgatitur fli me saç.Këngëtari ka konfirmuar se  i preferon shumë ushqimet tradiconale shqiptare.

Emina Cunmulaj

Në një intervistë ajo është shprehur se kohën më të madhe e kalon në kuzhinë ku përgatit më së shumti gatime tradicionale shqiptare dhe këtë na e ka tregaur edhe me postimet në rrjetin social “Instagram”.

Modelja shihet duket gatuar fasule aspo ushqimet tipike shqiptare në furr.

AlpeNews.al