JU KA BEZDISUR SË TEPËRMI? Përzieni këto përbërës dhe do të shpëtoni nga hija e zezë në zonën e bikinit – AlpeGossip
JU KA BEZDISUR SË TEPËRMI? Përzieni këto përbërës dhe do të shpëtoni nga hija e zezë në zonën e bikinit

JU KA BEZDISUR SË TEPËRMI? Përzieni këto përbërës dhe do të shpëtoni nga hija e zezë në zonën e bikinit

Ndodh që nga depilimet e shumta , një zonë e trupit tuaj, ajo e bikinit, të fillojë dhe të nxihet. Krijon një hije e cila nuk duket aspak bukur sidomos në ditët e plazhit. Ka disa mënyra për ta hequr, dhe ato i keni më poshtë:

Kastravecët: Vitaminat C dhe K të gjetura në kastravecë nxisin shërimin më të shpejtë të lëkurës. Ky perim punon për të qetësuar lëkurën e irrituar dhe për të zbutur inflamacionin. Fërkoni një pjesë të kastravecit në zonën që jeni depiluar për 10 minuta ose më shumë për të ndihmuar në trajtimin e lëkurës.

Luleshtrydhet: Mund të përdoren jo vetëm për të hidratuar lëkurën, por gjithashtu kanë veti  qetësuese që ndihmojnë në zvogëlimin e dhimbjeve dhe ënjtjes. Bëni një paste duke shtypur disa luleshtrydhe dhe përzieni me një akuj.  Aplikojeni drejtpërdrejt në lëkurë.

 

Bajamet: Bajamet janë një opsion i mirë për trajtimin e shenjave të zeza. Ka veti  të ndihmojnë në zvogëlimin e dhimbjes dhe ënjtjes. Për të përdorur, aplikoni një sasi të vogël menjëherë në lëkurë.