KENI PROBLEME ME DHJAMIN NË BARK? Ja mënyra më e mirë si ta hiqni – AlpeGossip
KENI PROBLEME ME DHJAMIN NË BARK? Ja mënyra më e mirë si ta hiqni

KENI PROBLEME ME DHJAMIN NË BARK? Ja mënyra më e mirë si ta hiqni

Abdominalet nuk janë të mjaftueshme për të holluar zonën e barkut dhe të stomakut! Këtë e tregon një mjek japonez, Toshiki Fukutsudzi, i cili prezantoi para ca kohësh një metodë shumë të thjeshtë për të humbur peshë, e cila kërkon përdorimin e një peshqiri të thjeshtë dhe mbajtjen e një qëndrimi specifik. Ja se si të shpëtoni nga dhjami në bark sipas metodës japoneze.

Stomak i rrafshët

Dr. Fukutsudzi sygjeroi një teknikë për të ndihmuar njerëzit të luftojnë problemet e shpinës dhe të forcojnë muskujt e barkut në të njëjtën kohë. Ky lloj regjimi gjithashtu çon në uljen e peshës për një periudhë të caktuar kohore. Ja se si…

Ushtrimi i peshqirit

Merrni pesë minuta nga koha juaj çdo ditë për të bërë këtë ushtrim:

Merrni një peshqir dhe mbështilleni.

Uluni në dysheme, me këmbët tuaja të shtrira para jush, kështu që këmbët tuaja janë pak larg.

Tani vendosni peshqirin e mbështjellë pas shpinës dhe shtrihuni në dysheme me peshqirin nën bel.

Vizatoni gishtat e këmbëve së bashku duke mbajtur distancën midis thembrave, duke formuar një trekëndësh me majën drejtuar lart. Ngrini krahët dhe sillni mbi kokën tuaj dhe bashkohuni me gishtat e vegjël.

Qëndroni në këtë pozicion për rreth pesë minuta (duhet të përjetoni një ndjesi djegieje dhe një dhimbje të lehtë në fillim që venitet me praktikën).

Përfitimet e peshqirit japonez

Duket se ky ushtrim jo vetëm që shkakton humbje peshe, por ndihmon për të kuruar në mënyrë efektive dhimbjen e shpinës dhe forcimin e mëtejshëm të barkut. Ushtrimi, në të vërtetë, mbështet dhe korrigjon pozicionimin e legenit, gjë që rezulton në një përmirësim të kësaj zone të trupit.

Provojeni këtë ushtrim në shtëpi, është i thjeshtë, por këshillohuni me mjekun tuaj më parë, veçanërisht nëse vuani nga problemet me kontraktimet në zonën e mesit ose nëse keni probleme të veçanta për të cilat preferohet të shmangni një ushtrim të tillë.